Anasayfa / Bilgi / 2017 Yılı Banka Çalışanlarının Ücretleri ( Personel Ücretleri )

2017 Yılı Banka Çalışanlarının Ücretleri ( Personel Ücretleri )

Ülkemizde başta İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları başta olmak üzere ilgili meslek yüksek okulları, istatistik, matematik ve çeşitli sayısal bölümlerden mezun olanların en sık tercih ettikleri meslek bankacılıktır. En başından beri en saygın meslekler arasında yer alan bankacılık sektöründe çalışanlar, bulundukları statüler ve görevler itibari ile birbirlerinden farklı maaşlar almaktadırlar. Özel sektör grubunda kabul edilen bankaların personellerine verilen ücretler, yalnızca banka alanında statülere sahip olanlara değil, banka güvenlik görevlileri, asistanları, satış personelleri, müfettişleri ve gişe görevlileri olmak üzere çeşitli kategrilerde değişiklik göstermektedir. Bu anlamda genel olarak bankacı maaşları Türkiye standartlarında iyi bir pozisyondadır ve binlerce banka personeli bu olanaklar ile gelir elde etmektedir.

Başta 2017 banka çalışanlarının ücretleri hakkında verileri paylaşmadan önce devletin asgari ücret uygulamasına değinmemizde fayda var. 2017 yılı itibariyle asgari ücrette yapılan düzenleme sonrasında, bu tutar bin 404 TL olarak güncellendi. Bu fiyata baktığımızda geçen yıla göre %8 oranında bir artış olduğu söylenebilir. Bu zam tutarı dikkate alındığında, özel sektörde çalışanların maaşlarında da genel olarak %8 ile %10 arasında bir artış olduğu düşünülebilir. Bu yönden 2017 yılı itibariyle bankacılık sektöründe çalışmakta olan personellerinde maaşlarında hatrı sayılır bir artış gözlemlendi. Bu kapsamda yazımızın devamında sizlere bankacılık sektöründe çeşitli alanlarda yer alan görevlilerin maaşları hakkında bilgi vereceğiz.

GÜVENLİK GÖREVLİLERİ: Bankalarda güvenlikten sorumlu olan personellerin, yani banka güvenlik maaşı genel olarak 2 bin TL ile 3 bin TL civarındadır. Bu maaş, personelin ortaya koyduğu çalışma performansı, iş alanındaki dikkatliliği ve kontrollülüğü ile doğru orantılı olarak artabilmektedir.

GİŞE GÖREVLİLERİ: Bankaların en yoğun çalışan birimleri muhakkak ki gişe görevlileridir. Gün içerisinde sayısız müşteri ile diyalog kuran ve canlı para giriş çıkışlarını yöneten gişe birimindeki çalışanlar bin 500 TL maaşla işe başlarken, zamanla bu aldıkları tutar 3 bin TL’yi bulmaktadır.

ASİSTANLAR: Bankadaki personellerin yanlarında çalışmakta olan asistanlar genel olarak asistanı oldukları personele göre maaşları değişmektedir. Asistan maaşları bin 700 ile 2 bin 500 TL arasında değişmektedir.

SATIŞ PERSONELLERİ: Bankanın saha satış ve şube satış görevlerinde çalışan personeller 2 bin TL ile 2 bin 500 TL arasında değişen ücretler almaktadırlar.

MÜFETTİŞLER: Banka müfettişleri genel olarak bu alandaki en tüksek maaşı alan ikinci gruptur. Bu grupta yer alan banka müfettiş maaşları genel olarak 4 bin TL ile 7 bin TL arasında değişmektedir.

ŞUBE MÜDÜRLERİ: Bankaların şubelerinde müdürlük görevi yapanların maaşları en yüksek tutarda gerçekleşmektedir. Bu kapsamda banka şube müdürü maaşı 8 bin TL ile 15 bin TL arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir