Perşembe , Temmuz 26 2018
Anasayfa / Devlet Kredileri / 2018 Devlet Destekli Faizsiz Krediler

2018 Devlet Destekli Faizsiz Krediler

Bankacılık sektöründe yer alan bankaların sundukları hizmetler ve bankaların yapıları birbirlerinden birçok anlamda farklılık göstermektedir. Bu anlamda tüketiciler de finansal ilişkilerde bulundukları bankaların sundukları bu hizmetlerin çeşitliliklerinden istifade ederek çeşitli ihtiyaçlarına yanıt bulabilmenin avantajına sahiptirler. Bankalar arasında ve hizmetler arasında ortaya çıkan bu farklılık en çok kredilendirme hizmetlerinde karşımıza çıkar. Bu anlamda bireyler de ihtiyaçlarında ortaya çıkan farklılığı bu şekilde tolere ederler. Öte yandan bu duruma bir de bankalar açısından bakacak olursak, bankalar da müşteri kazanabilmek ve sundukları hizmetlerden gelir elde edebilmek için tüketici gruplarını birbirlerinden kendi standartlarına göre ayırarak, hizmetleri buna göre şekillendirmektedirler.

Bu anlamda genel yönden baktığımızda bankalar arasındaki 2 temel ve 2 genel ayrım vardır. Bu ayrımlardan temel olanı devlet ve özel banka ayrımıdır. Bu ayrımın yanı sıra bir de katılım bankası ve mevduat bankası ayrımı vardır. Aslında genel ayrımın maddeleri daha fazladır ancak bireysel tüketiciler açısından ele aldığımızda katılım bankaları ve mevduat bankaları diye ikiye ayırmak daha akılcı olacaktır. Bu anlamda katılım bankaları ile mevduat bankaları arasındaki en temel fark ise katılım bankalarının, mevduat bankalarından farklı olarak faiz oranı uygulamasına sahip olmamasıdır. Katılım bankaları, tüketicilere tıpkı diğer tüm bankalar gibi krediler sağlarlar ancak sağladıkları kredilerde faiz oranı yerine kâr payı oranı uygularlar. Haliyle bu uygulama özellikle islami açıdan kredilerdeki faiz oranlarından kaçınanlar için çok iyi bir altenatif olmaktadır. 

Bahsettiğimiz üzere katılım bankaları faizsiz kredi vermektedir. Uygulama açısından ise katılım bankaları mevduat bankalarından farklı bir yapıya sahiptir. Katılım bankaları, sizin ödeme (harcama) yapacağınız birime ödemeyi gerçekleştirir. Ardından yaptığı bu ödeme sebebi ile de siz bu ürünü alırken aslında taksitli olarak bir alışverişe girersiniz ancak alımı bankadan yapıyormuşsunuz gibi olur. Banka da size sağladığı bu ürün üzerinden belirli bir oranda kâr payı alır siz de taksitlerle borcunuzu ödersiniz. Bu anlamda 2018 faizsiz krediler alabileceğiniz bir yıl olacak. Faizsiz kredi alabileceğiniz katılım bankaları ise;

-Vakıf Katılım Bankası

-Türkiye Finans Katılım Bankası

-Albaraka Türk Katılım Bankası

-Kuveyt Türk Katılım Bankası

-Ziraat Katılım Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir