Perşembe , Eylül 20 2018
Anasayfa / Bilgi / 3 Aylık Sigortalı Çalışana Kredi Çıkar mı – Kredi Çekmek İçin SGK Süresi

3 Aylık Sigortalı Çalışana Kredi Çıkar mı – Kredi Çekmek İçin SGK Süresi

          Günümüzde artan ihtiyaçlar nedeniyle insanlar bankalardan kredi talebinde bulunmaktadır. Alınan maaşın yetmemesi, alnacak mal için nakit sıkıntısı yaşanması insanları kredilere yönlendirmiştir. Bankaların kredi için başvuru yapan müşterilere kredi verebilmesi için belirlediği birtakım şartlar vardır. Bu şartlardan bir tanesi de SGK durumudur. Öncelikle bilinmesi gereken şey SGK’nın ne olduğu ve bankaların kredi için neden bunu ön koşul olarak kabul ettiğidir. 

           SGK nedir? SGK;  Sosyal Güvenlik Kurumunun kısaltması ola bu kuruluş, herhangi bir sebepten dolayı geliri ile kazancı azalan vatandaşın başkalarına muhtaç kalmadan yaşamsal ihtiyaçlarını giderebilmesi için kurulmuş bir kurumdur. Olası bir kaza ve yaralanmadan kaynaklı çıkacak olumsuz durumu devlet karşılamaktadır. Böyle bir durumla karşılaşılması halinde hastanelerden ve buna benzer yerlerden yararlanılabileceksiniz. Ayrıca yaşın ilerlemesi sonucunda emekliye bağlanabileceksiniz. 

           SGK’lıya kredi çıkar mı, Kredi çıkabilmesi için bir yerde ne kadar çalışmak gereklidir? Kredi isteyen müşteride aranançalışma süresi bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Ancak kabataslakla aranan çalışma süresi 6 ay kadar SKG’sının ve priminin düzenli  yatması şartıdır. Kimi bankalar 3 ay süre ile SGK’sı yatan bireylerede çalıştığı ölçüde kredi vermektedir. Bankaların kredileri verirken müşterinin SGK’sına bakması yani müşterinin SGK’sının olması verilen kredinin teminatı niteliğindedir. Alınacak maaş bilgisine göre maaşı denginde kredi miktarı sunulmaktadır.

            Müşteri yeni işe başlamış ve kredi talebinde bulunmuşsa çalışma iş gününe bakılır. 4-6 ay arasında sigortası yatan kişiye verilebilecek kredi miktarı 10.000TL civarındadır.  Eğer müşterinin ekstra bir yerden geliri varsa bunu gösterdiği taktirde alacağı kredi miktarı da artmaktadır. Burda amaç müşterinin ödeyemeyeceği ya  da öderken zor durumda kalacağı durumlardan korumaktır. 

           3 aylık sigortası yatan bireylere kredi veren bankalar; Ziraat Bankası, Halk Bankası, Deniz Bank, İş Bankası, ING Bank, QNBFinans Bank. 3 aylık sigortanız yattıysa ve kredi çekmeye ihtiyacınız varsa yukarda belirtilen bankalara kredi teklifinde bulunarak başvurabilirsiniz. Aranan şartları yerine getirdiğinizde size uygun kredi imkanını sunacaklardır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir