Anasayfa / Bilgi / 6 Aylık Vergi Levhasına Esnaf Kredisi Alınır mı? Nasıl Alınır

6 Aylık Vergi Levhasına Esnaf Kredisi Alınır mı? Nasıl Alınır

Henüz 6 aylık vergi levhasına sahip olan yeni işletmeciler, bankaya kredi başvuru talebinde bulunabilmektedir. Bu noktada küçük ve orta ölçekli işletmeler için özel kredi imkanları sağlanmaktadır. KOBİ bankacılığı hizmeti vermekte olan kuruluşlar ve BBDK kayıtlı bankalar kredi desteği sağlamaktadır. İçeriğimizde vergi levhası olan ve kredi çekmek isteyenler tarafından merak edilenler yanıtlanacak.

KOBİ bankacılığı nedir?

Esnafın herhangi bir bankaya kredi talebiyle başvurması durumunda bu ticari ilişkiye ticari kredi veya KOBİ bankacılığı denmektedir. Kredi çekmek isteyen esnaf, kredi talebinde bulunurken aylık gelirini ve işletmeyi gösteren evrakları teslim etmelidir. Bu belgelerin aktarılmasının ardından banka işletme hakkında incelemeler başlatır. Esnafın gelir durumunu tanıyan banka, 6 aylık vergi levhası olan esnafa kredi olanağı sağlamaktadır.

Bu noktada, şirket sahibi ve ortaklarına da finans destekleri sağlanmaktadır. Aylık gelir durumu göz önünde bulundurulur ve kişinin maddi olanaklarına göre kredi sağlanır.

6 aydan az vergi levhası olanlar kredi çekemez mi?

Banka, esnafın ciro olanaklarının sınırlı olduğunu göz önünde bulundurmaktadır. Sonuç olarak bankalar da verdiği kredinin aylık taksitler halinde geri ödenmesini talep etmektedir. Bu durumda da bankalar genellikle en az 6 aylık vergi levhasına sahip olan müşterilere kredi sağlamaktadır.

Ticari krediler

Ticari krediler, nakdi ve gaydi nakdi kredilerden oluşmaktadır. Nakdi krediler, işletmenin nakit ihtiyacının karşılanmasına yönelik çekilen kredilerdir. Gayri nakdi krediler ise, sıcak para ödemesi dışında sağlanan desteklerdir.

Ticari kobi kredisi çekerken gereken evraklar nelerdir?

Şirket sözleşmesi, vergi levhası, ticaret sicil belgesi, işletmenin bütün sahiplerinin imza beyannameleri, şirket sahiplerinin kimlik fotokopileri gerekmektedir.

Bunun yanı sıra yine ihtiyaç kredisi çekerken talep edilen belgeler aynen istenmektedir. Bunlar ise;

Nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah belgesi, aylık gelir durumu.

6 aydan daha az vergi levhası olan ancak kredi çekme ihtiyacı olan kişiler ipotekli kredi çekebilirler. Esnaf, üzerinde bulunan herhangi bir mal varlığını bankaya ipotek ettirir. Böylelikle banka kredisini güvence altına almış olur. Bu durumda da en fazla ipotek ettirilen mal değerince ihtiyaç kredisi sağlandığını da hatırlatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir