Anasayfa / Kredi Kartları / Adıma Alınmış Kredi Kartı Var mı? Nasıl Nereden Öğrenirim? Ne Yapmalıyım?

Adıma Alınmış Kredi Kartı Var mı? Nasıl Nereden Öğrenirim? Ne Yapmalıyım?

Özellikle de son yıllarda dolandırıcılar sık sık karşımıza çıkıyor. Telefon dolandırıcılarının yanı sıra gelişen teknolojiyle birlikte intenet dolandırıcıları da artık mevcut. Hatta çoğu zaman bankalarda pek çok kişi sahte kimlikle kredi çekmeye çalışırken yakayı ele vermekte.

Kimlik kartını kaybeden vatandaşlarımız bir an önce gerekli adımları atmak durumunda. Bu durumdaki vatandaşların bir an önce gazeteye ilan vermesi gerekiyor. Aynı zamanda durumu karakola bildirmesi gerekmekte. Sonuç olarak gelişmiş olan dolandırıcı şebekeleri artık kimliklere kendi fotoğraflarını yapıştırmaktalar.

Adıma çekilmiş kredi olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

http://kkb.com.tr adresi üzerinden risk raporunuzu inceleme altına alabilirisiniz. Bu adres üzerinden ticari ilişkilerinizi de derinlemesine inceleme altına alırsınız.

Bu süreçteki kritik nokta ise bankalara olan borçların da tam anlamıyla görüntülenmesiyle oluyor. Bankalara olan borçların görüntülenmesiyle birlikte kişiler herhangi bir dolandırma durumunu tam anlamıyla kavrayabilir.

Meydana gelen durumun ardından hemen gerekli adımlar atılır ve söz konusu olan dolandırıcı yakalanabilir.

Adıma kredi çekilmesini nasıl engelleyebilirim?

Bankacılık sisteminde güvenlik açıkları artık eskisi kadar mevcut değil. Gelişen teknolojiyle birlikte güvenlik önlemleri de hat safhaya çıkartılmış durumda.

Özellikle de artık SMS uygulaması sayesinde dolandırıcılar eskisi kadar imkan bulamıyorlar. Banka kartına kayıtlı olan cep telefonu numarası sayesinde artık bu durumun önüne geçiliyor. Bundan dolayı da banka kartına kayıtlı olan cep telefonunun kendi numaranız olmasına özen gösterilmesi gerekiyor.

Adıma kredi kartı açılmış, ne yapmam gerekiyor?

Adınıza kredi kartı açıldığını öğrendiyseniz bir an önce savcılığa suç duyurusunda bulunmanız gerekiyor. Bu durumda hukuki süreç başlatılır. Evrak sahteciliği yapan kişiler için hukuki sürecin başlatılmasıyla birlikte sizin de başınız ağrıyacaktır. Maddi olarak olmasa bile gerekli dosyaların hazırlanması ve yaşanan durum sizleri yoracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir