Pazartesi , Eylül 24 2018
Anasayfa / Kredi Notu / Akbank KKB Risk Raporu Hizmeti Nasıl Kullanılır? Ücreti Ne Kadar?

Akbank KKB Risk Raporu Hizmeti Nasıl Kullanılır? Ücreti Ne Kadar?

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kişinin risk raporudur. Yani kişi bankaya olan borçlarını ne durumda ödediyse ona göre bir kredi risk raporuna sahip olmaktadır. Bu süreçte bireyin borcunu düzenli olarak ödemesi kredi risk raporunu yükselten noktalar arasında yer almaktadır.

Bu süreçte kişinin kredi borcu sebebiyle yasal işleme maruz kalması kredi risk raporunu ciddi anlamda düşürmektedir. Birey borcunu kapattıktan sonra bile bir kere daha kredi talebinde bulunduğunda sıkıntı yaşayabiliyor. Ancak ikna edici, garanti noktaların yer alması bankalar tarafından incelemeye alınıyor. Kişinin borcunu ödeme durumunun mevcut olmasıyla birlikte bankalar zaman zaman kredi imkanı tanıyor.

Bu süreçte kişinin birçok işlem yapmak zorunda kalabiliyor olması gerçeği de mevcut. Bundan dolayı da kredi çekmeyi düşünen bireyin bankaya olan borcunu düzenli bir şekilde gerçekleştirmesi önemli olanaklar sağlıyor.

Risk raporunu nerden alırım?

Kredi Risk Raporu, banka şubelerinden alınmaktadır. Kişi hesabı olduğu bankanın şubesine giderek Kredi Risk Raporu hakkında bilgi sahibi olabilir.

Risk raporu almak için ne kadar ücret öderim?

Risk raporu banka şubelerinden öğrenilmekle birlikte cüzi miktarda bir ödeme gerçekleştirilmelidir. Akbank KKB Risk Raporu hizmeti için mobil bankacılıktan yapılan talepler için 8 Türk Lirası gibi bir ücret tahsil etmektedir.

Kredi Risk Raporu’nu öğrenmem niçin önemli?

Kredi Risk Raporu’nun çok büyük bir önem taşıdığını söyleyebiliriz. Çünkü kişi bankadan bir talepte bulunacağı zaman bu durum göz önünde bulundurur. Risk Raporu kötü durumda olan bir bireye kredi verilme ihtimali çok zordur. Hatta yüzde 90’ından fazla bir oranda kişiye çok kısa bir süre içerisinde ret cevabı verilmektedir.

Ancak risk raporunu sürekli olarak kontrol altında tutan bir birey kredi çekerken çok daha rahat olabiliyor. Kişi en azından kredi çekip çekemeyeceğini çok kolay bir şekilde analiz edebiliyor. Ancak yine de düşük bir not ortalamasına sahipseniz de kredi alamazsınız diye bir durum söz konusu değil.

Bankaya ödemenin gerçekleştirilebileceği güvencesinin delillerle verilmesiyle birlikte bankalardan kredi almak mümkündür. Ancak kişinin gerçekten borcunu her ay düzenli olarak ödeyebilir durumda olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir