Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Bilgi / Akbank Müşteri Hizmetleri Telefonuna Direk Bağlanma

Akbank Müşteri Hizmetleri Telefonuna Direk Bağlanma

Bankalar, gelişen teknoloji ile birlikte müşterilerine sunduğu imkanlar ile müşterilerin işlemlerini bankalara gitmeden kolay bir şekilde halletmelerini sağlamaktadırlar. İntenet bankacılığı, mobil şubeler ve telefon bankacılığı hizmetleri ile 7 gün 24 saat müşterilerine hizmet vermeyi amaçlamaktadırlar. 

Ülkemizin köklü ve geniş müşteri portföyüne sahip bankalarından olan Akbank da müşterilerine 7 gün 24 saat hizmet veren kanalları ile birçok işleminizi halletmenizi sağlamaktadır. Gerek intenet bankacılığı gerek de telefon bankacılığı kanalları ile fatura ödeme, fatura talimatı verme, bilgi güncelleme, havale ya da EFT işlemleri, hisse senedi alım ve satış işlemleri ve kredi kartı borcu ödeme gibi işlemleri hızlı ve güvenli bir şekilde halledebilirsiniz. Akbank intenet bankacılığına giriş yapmak için bilgileriniz ile birlikte bankaya ait resmi web sitesi olan www.akbank.com adresine giriş yapabilirsiniz. Mobil şube hizmeti olan Akbank Direkt uygulaması için ise kullandığınız akıllı cihaza ait uygulama marketine giriş yaparak aplikasyonu edinmeniz mümkündür.

Ayrıca Akbank’a 7 gün 24 saat çağrı merkezi üzerinden de ulaşabilirsiniz. Bankaya ait olan 444 2 525 numaralı hattı ya da bankaya air diğer iletişim hattı olan 0850 222 25 25 numaralı hattı arayarak birçok işleminizi halledebilirsiniz.

MÜŞTERİ TEMSİLCİSİNE DİREKT BAĞLANMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Akbank müşteri temsilcisine direkt olarak bağlanmak için yukarıdaki çağrı merkezi numarasını arayarak, bağlandıktan sonra sırasıyla 4-2-0-0 rakamlarını tuşlamalısınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir