Anasayfa / Kredi Kartları / Alınan Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri Nasıl Hesaplanır?

Alınan Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı limitleri, tüketicinin aylık geliriyle doğru orantılıdır. Yani ne kadar yüksek maaş alınıyor ise, o kadar yüksek limitli kredi kartına sahip olunabilmektedir. Kredi kartları artık günümüzde olmazsa olmaz hale gelmiştir. Kişi kredi kartı sayesinde harcamalarını düzenler, toplu ödemelerini taksitlerle rahatlıkla öder.

Kredi kartları ancak doğru şekilde kullanıldığı zaman büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu noktada da banka müşterinin aylık gelirini göz önünde bulundurarak kredi kartı üst limiti belirlemektedir.  Çünkü tüketici zaman zaman borçlarını hesaplayamayabilir ve bu durumda da geçim sıkıntıları başlayabilir. Kişinin kredi kartı borcunu ödememesi durumunda her gün faiz uygulanır ve böylelikle borç bataklığı oluşur.

Kredi kartı limiti nasıl belirlenir?

Bir kişiye mevzuat gereğince en fazla maaşın 4 katı kadar kredi kartı limiti verilmektedir. Yani 2000 Türk Lirası aylık gelir ile çalışan bir birey en fazla 8000 TL limitli kredi kartına sahip olabilmektedir. Ancak banka direk 8000 TL limitli bir kredi kartı tahsis etmez. Çünkü bu noktada kişinin ödeme durumunu göz önünde bulundurur.

Kredi kartı borcunu düzenli olarak ödeyen tüketiciye limit artışı teklifi bankadan gelir. Hatta bu durumda bankalar arasında kıyasıya bir rekabet ortamı oluşur. Bir banka 6000 TL üst limitli kredi kartı teklif ederken başka bir banka 7000 TL teklif edebilir. Bu doğrultuda kişinin limit artışı için sadece sabretmesi ve kredi notunu yükseltmek için borçlarını düzenli olarak ödemesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir