Perşembe , Eylül 20 2018
Anasayfa / Bilgi / Askerlik Cezasını Kredi Kartı İle Online Ödeme

Askerlik Cezasını Kredi Kartı İle Online Ödeme

Bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 20 yaşına geldiği zaman askerlik görevini yapmak zorundadır. Bu anlamda sağlık kontrolleri gerçekleştirilir ve kişi teslim olur. Vatani ve kutsal bir görev olan askerlikte, kişiler birbirinden farklı sebeplerle asker kaçağı durumuna düşebilmektedir.

Bu durumda yasal mevzuat neticesinde idari cezalar uygulanır. İçeriğimizde de cezalı hale getiren durumlar ve borcun kredi kartı ile ödenip ödenmeyeceği yer alacak.

Yoklama kaçağı olan kişiye idari ceza uygulanır

20 yaşına gelen erkek vatandaşın yoklamalarını yaptırması gerekir. Askere gidecek kişilerin askerlik görevini gerçekleştirmesi için incelenmesine yoklama denir. Burada, kişinin sağlık durumu, eğitimi ve yaşı dikkate alınır. Bir durum söz konusu olduğu takdirde kişi hastaneye yönlendirilir ve detaylı bir teste tabii tutulur.

Birliğe teslim olmayan kişi suç işlemiş sayılır

Askerlik yoklaması yapıldıktan sonra belirtilen birliğe teslim olmayan kişi, suç işlemiş sayılır. Bu duruma bakaya kalma da denmektedir. Türkiye’de şuanda ortalama olarak 600 bin kişinin asker kaçağı durumunda olduğu belirtilmektedir.

Özellikle de Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki terör faaliyetleri insanları bu duruma sürüklemektedir.

Asker kaçağı sayılan kişiye ne kadar para cezası kesilir?

Asker kaçağı olan kişilere kesilen cezalar, vatandaşın durumuna göre değişmektedir. 4 ay boyunca baka veya asker kaçağı durumunda olan ancak kendiliğinden gelenlere 296 lira ceza kesilmektedir. 1 yıl boyunca kaçak durumda olan ve teslim olmayan kişilere ise 890 TL para cezası uygulanmaktadır.

Güvenlik güçleri tarafından yakalanarak getirilenler için ise, 4 aylık kaçaklara 1817 TL ceza uygulanmaktadır. Bir yıl boyunca kaçak durumda olan ve yakalananlara ise 2376 TL para cezası kesilmektedir. 20 yıl boyunca hapis kaçağı olup yakalanan kişiye 47.520 TL para cezası kesilmektedir.

Askeri para cezaları, Vergi Daireleri’ne ödenmektedir. Ceza kişinin T.C. kimlik numarasına işlenir. Ceza kesilen kişi ödemeyi ceza kesildikten 15 gün içerisinde öderse, yüzde 15 indirim uygulaması yapılır. Bunun yanında, asker kaçağına uygulanan ceza için 4 taksit imkanı sağlanmaktadır.

Kişi dilerse Vergi Dairesine olan cezasını kredi kartı ile ödeme yaparak kapatabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir