Anasayfa / Bilgi / Banka Geçmiş Zaman Borç Sorgulaması

Banka Geçmiş Zaman Borç Sorgulaması

Ülkemizde vatandaşlarımızın azılı belası banka borçları. Bu borçlar kredi borçları, sigorta borçları, kredi kartı borçları olarak sıralayabiliriz. Ülke olarak öyle bir hale geldik ki borçsuz olanımız yoktur herhalde. Borçlarımızın çoğunu takip etmek zorundayız. Takip etmediğimiz zaman da faizleri ile bize ağır külfetler oluşturuyor. Kimi zaman da ödenmemiş olarak kalan üç beş tl zaman içinde artarak artıyor ve bizlere sorun çıkartıyor.

Vatandaş kendine güvenerek çektiği krediyi belli bir zaman sonra sağlık sorunları nedeniyle, işini kaybetmesi nedeniyle veya daha farklı nedenler ile ödeyemiyor. Ödeyemediği borçlar aynı yerinde kalmıyor tabiki de. Bankalar, kredi kuruluşları faizleri arttırdıkça artıyor. Bu durumlara maruz kalmamak adına ödeme planınızı iyi takip etmeniz gerekmektedir. Ayrıca borç miktarınızı da sürekli kontrol etmeniz gerekmektedir ve bankalardan düzenli olarak borç sorgulama yapmanız gerekmetedir. 

Borç sorgulamayı nasıl yapabiliriz ?

Borç sorgulama işlemini borca sahip olan her vatandaş yaptırabilir. Bunun için yapmanız gereken borcunuzu aldığınız bankaya gitmeniz ve bankada ki temsilcilerden borç sorgulama işlemi yaptırmak istediğinizi söyleyerek borç sorgulamanızı yaptırabilirsiniz. Bir başka yöntemde borcunuz olan bankayı aramanız, bu yöntemde ise bankanızın çağrı merkezini aramanız yeterli olacaktır. Bankalar bu çağrı merkezine genelde diyalog diyorlar( X bankası diyalog gibi ). Çağrı merkezini aradığınızda oradan bir temsilci ile görüşüp borç sorgulamanızı isteyebilirsiniz. Çağrı merkezinde ki temsilci size bilgilerinizi verebileceği gibi    e-posta olarak da gönderebilir. Telefon yoluyla borç sorgulama işleminde sadece çağrı merkezini arayarak borç sorgulama yapmayabilirsinizde. Borcunuzun olduğu bankanın, sizinle ilgilenen müşteri temsilci ilede muhatap olup borç sorgulamanızı yaptırabilirsiniz. Telefon ile arayarak borç sorgulama işleminde güvenlik açısında bankanın temsilcileri sizlere bazı güvenlik soruları yöneltmektedir. Bankanın temsilcileri tarafından yöneltilen bu soruları cevaplamanız durumunda sizlere bu bilgiler verilebilir. Bu bilgiler doğru olarak veremezseniz borç sorgulama işlemini gerçekleştiremezsiniz. Bankalar güvenlik için böyle önlemler almak zorundadır.Bunların yanında  borcunuz olan bankanın intenet bankacılığı aracılığıyla da kendi borcunuzu görüntüleyebilir veya borç sorgulamanızı gerçekleştirebilsiniz.

Bankalar bu konuda fazla acımasız davranıyor özel sebeplere sahip olup ödemenizi gerçekleştiremeye bilirsiniz ancak bankaların bu özel sebepleri anlamayacağını hepimiz çok iyi biliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir