Perşembe , Temmuz 26 2018
Anasayfa / Bilgi / Banka Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? Yasal Süreç Nasıl Devam Eder

Banka Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? Yasal Süreç Nasıl Devam Eder

Bankadan kredi çeken kişi geri ödeme planını her ne kadar iyi yaparsa yapsın ortaya çıkabilecek masraflar sebebiyle borcunu aksatabilmektedir. Bazı durumlarda da kişi aylık taksit tutarının yüksek olması halinde borcunu ödeyemeyebilir. Ödeyemeyeceği borcun altına giren kişi büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalmaktadır.

KREDİ BORCUNU ÖDEYEMEYEN TÜKETİCİYİ NELER BEKLİYOR?

Kredi borcunu ödemeyen borçlu müşteriye 3 ay süre verilmektedir. Bu süre zarfında da kişiye her gün gecikme faizi uygulanacaktır. Borcunu 3 ay boyunca ödemeyen kişi Merkez Bankası tarafından kara listeye alınacaktır. Kara listeye alınan kişi bankaya hiçbir şekilde kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunamaz. Bulunsa bile banka bu talepleri kısa süre içerisinde reddedecektir.

Aynı zamanda borçlu kişi için idari takip işlemleri başlatılacaktır. Bu durumda banka her gün SMS ile arayarak veya mail yoluyla müşteri ile iletişime geçerek borcunu ödemesini talep eder. Tüketici ile iletişim kurulduktan sonra müşterinin bir hafta içerisinde 3 aylık borcunu kapatması talep edilir.

Genellikle bu durumda bankalar borcun ödenebilmesi için yapılandırma teklifi yapar. Bu yapılandırma teklifi ise vade süresinin uzatılmasıdır. Yapılandırma talebini reddeden ve borcunu ödemeyen kişiler için hukuki işlemler başlatılacaktır. Bu durumda ise kişi hapis cezasına çarptırılabilmektedir.

KARA LİSTEYE ALINAN KİŞİ NE OLUR?

Kişi 5 yıl boyunca kara listeden çıkamamaktadır. Bu durumda da banka ürünlerine başvuru yapılamaz ve yararlanılamaz. İpotek verilen ürün tamamen sıkıntıya düşecek ve banka bunu açık artırmaya çıkaracaktır. Açık artırma sonucunda  en yüksek fiyatı veren kişiye ipoteklenen ürün satılacak, banka borcun ödenen kısmını tüketiciye finanse edecektir.

Aylık sabit gelirle çalışan kişi borcunu ödememiş ise banka maaşa el koyabilir. Yasal olarak böyle bir hakkı vardır. Bunun yanı sıra ipotekli ihtiyaç kredilerine başvurulmamış olsanız bile borcun tahsili için üzerinizdeki bütün mallara haciz gelebilir. Bundan dolayı da kredi çekecek olan tüketicinin olumsuz durumları her zaman göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Bankaların borcunu ödemeyen tüketicilere sağladığı yapılandırma talebi kabul edilmelidir. Aksi takdirde borcun boyutuna bağlı olarak uzun süreli hapis cezaları ile hüküm giyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir