Anasayfa / Bilgi / Banka Kredi Sicili Sorgulama

Banka Kredi Sicili Sorgulama

Kişi bankalardan aldığı kredilerle ve ödeme durumlarıyla bir sicile sahip olmaktadır. Banka burada kilit nokta görevi görmektedir. Kredi kartları borçlarını düzenli bir şekilde ödeyen kişilerin iyi bir banka sicili olmaktadır. Ancak daha önce hiçbir bankacılık ilişkisi olmayan kişilerin herhangi bir kredi sicili olmamaktadır. Bu durum bankacılık işlemleri gerçekleştirmek isteyen birisi için olumsuz olabilir.

Çünkü bankalar kredi ve kredi kartı verirken, öncelikle kişinin kredi notunu göz önünde bulundurur. Aylık sabit geliri iyi olan ve daha önceki borçlarını düzenli bir şekilde ödeyenlere hızlı bir şekilde kredi sağlanmaktadır. Burada önemli olan sadece kredi sicili değil, aynı zamanda adli sicil kaydıdır da. Daha önce ağır bir suç işlemiş olan veya herhangi bir sebepten dolayı cezaevine girmiş kişilere banka daha temkinli yaklaşmaktadır.

Kredi sicili değerlendirme

Findeks üzerinden alınan kredi risk raporu kişinin genel bankacılık durumunu göstermektedir. Bu işlem bankalar tarafından gerçekleştirilmekte ve ek bir ücret talep edilmemektedir. Her banka kendine özgü bir değerlendirme metodu uygulamaktadır. Bunun için de kredi notu bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir. Burada tamamen bankanın prosedür olarak yürürlükte olan uygulamaları geçerlidir.

Bankadan kredi sicili sorgulaması yapmak için, banka şubesine başvuru yapılmalıdır. Buradan kredi sicili sorgulaması yapma talebi bildirilmelidir. Özellikle daha önce ödemelerini düzenli bir şekilde yapan müşteriler için özel avantajlar burada aktarılır. Nitekim banka, borcunu düzenli olarak ödeyen müşterisini kaybetmek istemez.

Maaş alınan bankadan bu işlemin gerçekleştirilmesi daha çok tavsiye edilmektedir. Çünkü bu durumda banka çok daha özel avantajlar sağlayabilmektedir. Burada çekilebilecek krediler ve alınabilecek kredi kartları belirtilecektir.

Kredi sicili niçin önemlidir?

İhtiyaç kredisinden konut kredisine kadar bütün kredilerde bu durum banka için büyük bir önem taşımaktadır. Müşterinin aylık taksit ödemesini rahatlıkla gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği maaş durumuna göre hesaplanmaktadır. Ancak kredi notu düşük olan bir müşteri, rahatlıkla ödeyebileceği tutardaki bir krediyi bile çekemeyebilir.

Kredi kartları için de aynı durum söz konusudur. Mevzuat gereğince müşteriler maaşının 3 katı kadar limitli kredi kartına sahip olabilmektedir. Ancak bankadan bankaya değişken prosedürler uygulanmakta ve farklı ödeme planları yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir