Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Bilgi / Bankaların Departmanları

Bankaların Departmanları

Gelişmekte ve küreselleşmekte olan dünyada insan ihtiyaçlarının sayısı giderek artmakta fakat bu ihtiyaçlara kaynak oluşturmakta güçlükler yaşanmaktadır. İhtiyaçlarına finansman bulamayan tüketicilerin başvurduğu ilk kaynak olan bankalardan gerek finans işlemlerinizi yapabilir, gerekse anında nakit ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Bu bankalarda insanlara hızlı ve sağlam şekilde hizmet verebilmek için birçok departman oluşturulmuştur. Genel olarak ilk akla gelen departmanlar şöyledir:

Gişe Görevlisi Departmanı 

Bu departmanda çalışan personel genelde işe yeni başlamış ve işi yavaş yavaş öğrenmekte olan kimseler arasından seçilir. Bu personel kasa açma işleminin yanında para tahsilat işlemleri ve müşterilerin genel sorunlarıyla ilgilenir. Belirli bir süre çalıştıktan sonra memurluk statüsüne yükselme şansları bulunmaktadır. 

Müfettiş Yardımcılığı Departmanı

Müfettiş yardımcıları, şubeler arası dolaşarak, uğradığı şubelerin yaptığı işleri kontrol eden ve şubelere talimatlar veren üst düzey personeldir. Çok dolgun maaşlarla çalışmalarına karşılık yoğun bir iş temposu ve belli olmayan mesai saatleri içerisinde çalışmaktadırlar.

Operasyon Destek Elemanlığı

Bankanın tüm evrak işleri bu birimin çalışanlarının elinden geçmektedir. Kağıtlarla, sürekli tekrara dayanan ve monoton bir işi yapabileceğini düşünmeyen kişilere göre değildir. Yorucu ve emek isteyen bir iştir ancak bu alanda görev yapanların pozisyonlarında yükselme şansları bulunmamaktadır.

Güvenlik Görevlisi

İsminden de anlaşılacağı gibi bankanın güvenliğini sağlamaktan sorumlu personeldir. Gerek bankaya para taşıma evresinde gerekse banka şubesine gelen müşterilere gişe numarası alma konusunda yardımcı olmakla sorumludurlar.

Satış Yetkilisi

Bu birimde çalışan elemanlar ellerindeki adresleri gezerler ve kendisine sağlanan bir alandaki kredi kartı avantajlarından bahsedip insanlara bu hizmeti pazarlamaya çalışırlar.

Stajyer Elemanlar

Bankacılık sektöründe okumuş bireyler veya henüz okumakta olan öğrencilerin yaptıkları zorunlu hizmet neticesinde banka işleyişi içerisinde yer almaları gerekir. Bu kişiler genelde arşivde görev alırlar. Birimler arası evrak taşınması işlerini yaparlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir