Anasayfa / Bilgi / Bankaların EFT Ücretleri Ne Kadar?

Bankaların EFT Ücretleri Ne Kadar?

Gelişen teknolojik olanaklar ve intenet iletişim kanallarının güçlenmesi ile beraber, bankacılık sektörü de çok büyük gelişmeler göstermiştir. Bu kapsamda bankalar arasında müşteriler birbirlerine para transferi yapabilmektedirler. Bilinen adı ile EFT yani elektronik fon transferi ile gerçekleştirilen bu işlem için bankalar tüketicilerden belirli bir hizmet ücreti almaktadır. Bu ücret bankadan bankaya farklılık göstermektedir.

EFT HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER:

EFT işlemi havale işleminden farklı olarak yalnızca mesai saatleri içerisinde gerçekleşmektedir. Yani bu durumda eğer mesai saati dışında bir EFT işlemi gerçekleştirecek olursanız, bu durumda işleminiz ödeme emri olarak sisteme girilecek, ertesi gün mesai saatleri içerisinde işleminiz tamamlanacaktır. Bu ertelemeli işleme geç eft adı verilmektedir. Bu kapsamda eft saatleri 9.00 ile 17.00 arasındadır.

BANKALARIN EFT ÜCRETLERİ

ZİRAA BANKASI: Türkiye’nin en geniş müşteri portföyüne sahip olan bankaları arasında devlet bankası olarak yer alan Ziraat Bankası, ATM’ler ve mobil işlemler aracılığı ile EFT olanakları sunmaktadır. Bu işlemler için; ATM’den EFT işlemine 7 TL, mobil bankacılıktan EFT için 4 TL, intenet bankacılığı hizmetlerinden EFT için 3.5 TL, telefon bankacılığından EFT işlemine ise 5 TL ücret kesintisi yapmaktadır.

TEB: Türk Ekonomi Bankası, müşterilerine sunduğu EFT hizmeti için çeşitli ücretler uygulamaktadır. Temel olarak mobil bankacılık hizmetlerinden yapılan EFT işlemleri için CepteTEB üzerinden hiçbir ücret almamaktadır. ATM’lerden yapılan EFT’lerde ise 3 TL kesinti yapmaktadır. Telefon şubesinden yapılan EFT işlemlerinde ise 1 TL ödeme yapılmaktadır.

ENPARA.COM: QNB Finansbank’ın mobil bankacılık hizmeti olan Enpara.com üzerinden yapılacak olan tüm EFT ve havale işlemleri ücretsiz olarak gerçekleştirilebilmektedir.

GARANTİ BANKASI: Garanti Bankası’ndan para transferi yapmak istediğinizde hesaptan isme yahut hesaptan hesaba 45 TL, geç EFT işlemlerinden 50 TL, gişeden hesaba yapılan para transferlerinden 50 TL, intenet şube aracılığı ile yapılan EFT’lerden 5 TL kesinti yapılmaktadır. 

DENİZBANK EFT: Denizbank çeşitli para transferi araçlarından yapılan işlem ücretleri, işlemin nereden yapıldığına göre farklılık göstermektedir. Öneğin hesaptan yapılan EFT ücreti 42 TL, intenet üzerinden yapılan EFT için 4,5 TL, ATM’lerden yapılan EFT işlem ücreti 7,5 TL, mobil bankacılık üzerinden yapılan EFT ücreti olarak ise 3,5 TL ücret ödemektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir