Pazartesi , Eylül 24 2018
Anasayfa / Gündem / 2018 En Yüksek Hoşgeldin Faizi Uygulayan Bankalar

2018 En Yüksek Hoşgeldin Faizi Uygulayan Bankalar

Döviz kurlarının yükselmesiyle birlikte doğrudan paranın değerinde de ciddi bir azalma söz konusu oldu. Yurt dışından ithal edilmekte olan ürünlerin de fiyatları artış gösterdi. Bu durum da doğrudan vatandaşların alım gücünü azalttı ve maddi zorlukları da beraberinde getirdi.

Bankalar ise bu konuda vatandaşlara yönelik önemli imkanlar tanımaya başladı. Ancak ülkenin %90’ından daha fazla bir kısmının Müslüman olması bankalara karşı biraz daha temkinli yaklaşmayı da beraberinde getiriyor. Sonuç olarak faizin haram olarak kabul edilmesiyle birlikte kişiler genel olarak krediden uzak kalmayı tercih ediyor.

Bu süreçte bankalar aynı zamanda yeni imkanlar tanımaya başladı. Bunların arasında son zamanlarda özellikle dikkat çeken nokta ise Hoş geldin Faizi oldu. Bu konu hakkında yapılan reklamlar televizyon ekranlarında çok büyük bir ilgiyle takip edildi. Böylelikle bankalar şubede çok ciddi anlamda bir yoğunluk içerisine girmiş oldu.

Hoş geldin Faizi nedir?

Hoş geldin Faizi, bir diğer ismiyle Tanışma Faizi, bankalar tarafından vatandaşa sunulan vadeli mevduattır. Yeni hayatımıza giren bu durum bankaların yeni müşteri almak için kullandığı bir yöntemdir. Bu kampanya aktif hesabı bulunmakta olmayan bütün vatandaşlar için uygulanmaktadır.

Genel olarak reklamlarda yoğun bir şekilde gösterilmekte olan faiz oranları brüt oranlardır. Bu oranlardan vergi olarak alınmakta olan oran ile net faiz oranına ulaşılır. Hoş geldin Faizi ise belirli bir süreyle uygulanmakta olan istisna olarak kabul edilmektedir. Vade süresinin sonunda ise ilgili ürüne uygulanan faiz oranları yeniden uygulanır.

Hangi bankalar ne avantajlar sunuyor?

Finansbanki Çift Sarılı Hesap için tanışma faizi kampanyası başlattı. Bu oran ise 9,25 olarak açıklandı. Enpara.com’un 32 günlük faiz oranı ise 9,5. Bunun yanında Çift Sarılı Hesap’ta hesap işletim ücreti de vatandaşlardan alınmakta.

TEB’ ise bu Hoş geldin Faizi yüzde 9 olarak açıklandı. TEB’in bu konuda en avantajlı kampanyayı sunuyor diyebiliriz.

Tanışma Faizinin süresi 60 gündür ve hesap açıldığı andan itibaren geçerlilik süresi başlamaktadır.

Ancak her ne olursa olsun bu kampanyaya katılmadan önce derinlemesine bir araştırma yapılması gerekiyor. Reklamlarda yer alan noktalara yoğun bir şekilde odaklanmak ciddi anlamda bir sıkıntıya yol açabilir ve kişi rahatsız olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir