Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Gündem / Bankaların Şube ve Personel Sayıları

Bankaların Şube ve Personel Sayıları

Ülkemizde bankacılık sektörü her geçen gün gelişmeye ve büyümeye devam etmektedir. Bu sektörün istatistiki verilerini yazımızın içeriğinde ele alacak ve yorumlayacağız. Yazımızın içeriğinde bankaların şube sayıları yer alacak ve bu rakamı oluşturan banka türlerini göreceğiz. Ardından bankaların personel sayısı ve istihdam verilerini inceleyeceğiz. 

ŞUBE SAYISI 

Ülkemizde toplamda 52 banka aktif olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Bu bankaların 34’ü mevduat, 13’ü katılım ve yatırım ve 5’i sadece katılım bankasıdır. Mevduat bankalarının 3’ü kamu sermayeli, 21’i yabancı sermayeli, 9’u özel sermayeli ve 1’i fondaki bankalardan oluşmaktadır. 

Mevduat bankası şubesi sayısı Mart 2017 itibariyle 10.712’dir. Bu rakamın Mart 2016’da 11.143 olduğu bilinmekteydi. Azalmanın büyük çoğunluğunun ise yabancı sermayeli bankalardan olduğu, hatta kamu sermayeli banka şubesi sayısında artış olduğu gözlemlenmiştir. Son 5 yılın en düşük şube sayısı bu yıl gerçekleşmiştir. 

ÇALIŞAN SAYISI

Mevduat bankalarının toplam çalışan sayısı 191.485’dir. Bankacılık alanındaki istihdamda azalma olduğunu ise geçtiğimiz yılın çalışan verilerine bakarak görebiliyoruz. Toplamda 195.251 personel Mart 2016’da çalışmakta iken bu rakam Aralık 2016’da 191.363’e gerilemiştir. Şuan da artışın başladığını düşünebiliriz. Azalmanın ise FETÖ girişimi sonrası aniden kapatılan kurumlar ve ihraçlar sebebiyle gerçekleştiğini pek tabii ki düşünebiliriz. Gidişata yakından bakılırsa artış olmaya ve bankacılık sektörü gelişmeye devam edecek ancak ekonomik dalgalanmalardan ne gibi bir sonuç çıkar henüz kestirmek pek kolay değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir