Perşembe , Eylül 20 2018
Anasayfa / Gündem / BDDK Tarafından Kalrırılan Bankacılık Ücretleri

BDDK Tarafından Kalrırılan Bankacılık Ücretleri

Bankalar müşterileri için gerçekleştirdikleri bir çok işlem için çeşitli ödemeler talep etmekte veya kesintiler uygulayabilmekteydi. Ancak BDDK’nın bu konu hakkındaki çalışmalarını tamamlaması ile birlikte uygulamaya soktuğu yeni düzenleme bu ödemeleri ve kesintileri tam olarak sınırlandırmış oldu. Artık bankaların aldığı ücretler yalnızca belirlenen 20 kalemden oluşabilecek ve bunun dışında hiçbir ödeme talep edilemeyecek.

NAKİT AVANSTA ÖDEME KALDIRILDI! 

Kaldırılan ve müşterileri en çok sevindiren değişiklik kredi kartları aracılığı ile çekilen nakit avanslar için talep edilen ekstra ücret oldu. Acil nakit ihtiyacını karşılamak üzere ATM’lerden veya şubelerden nakit avans çekecek olan kart kullanıcıları artık bankaya bu işlem için fazladan bir ücret ödemek durumunda kalmayacak. Bunun yerine sadece bu avansa uygulanan faizden sorumlu tutulacak. 

BANKA KARTLARINA ÖDEME YAPILMAYACAK

Bankalar bilindiği üzere kullanıcılarına sağlamış olduğu kartlar için yıllık bir kullanım veya üyelik ücreti talep edebilmekteydi. Ancak artık bu ödemeler de kaldırıldı ve kişiler bir ücret ödemeksizin banka kartı ve sanal kart alabilecek. Üyelik ücreti alınmayan bir kredi kartı seçeneği sunulması da bankalar için zorunlu hale getirildi.

KALDIRILAN ÜCRETLER HANGİLERİ OLDU

Onaysız yapılan bildirimler, ipotek fek ücreti, borcu yoktur yazısı ücreti, banka kartı ücreti, kredi istihbarat ücreti kaldırılan kalemlerin ilk sıralarında yer alıyor. Bunların haricinde ödeme planı değiştirme ücreti, kredi işlem fişi ücreti, taksitli nakit avans komisyonu, hareketsiz kredi kartı yıllık üyelik ücreti, dosya masrafı, hesap cüzdanı ücreti, hesap açma-kapama ücreti, kendi hesabına para yatırma ücreti gibi ücretler de kaldırılan kalemler arasında yer aldı. Ayrıca sms gönderim ücreti, sanal kredi kartı ücreti, hesap bakım ücreti, dekont yazdırma ücreti, belge taleplerinde ilk yıl için belge ücreti de kaldırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir