Perşembe , Eylül 20 2018
Anasayfa / Gündem / Bedelli Askerlik Çıkar mı? Gündemdeki Bedelli Askerlik Gelişmeleri

Bedelli Askerlik Çıkar mı? Gündemdeki Bedelli Askerlik Gelişmeleri

Bedelli askerlik belirlenen şartları sağlayan erkekler için belirlenen ücreti ödemeleri karşılığında askerlik hizmetinden muaf olmaları durumudur. Günümüz şarları altında pek kabul görülmeyen bir uygulama olması nedeni ile en son 2014 yılında bedelli askerlik hizmeti yasa olarak Milli Savunma Bakanlığına sunulmuş fakat bazı nedenler dolasıyla kabul edilmemiştir. Yeniden gündeme gelen bedelli askerlik uygulaması 2018 yılı kapsamında askerlik yapacak olan gençlerin faydalanabileceği özel bir askerlik uygulamasıdır.

Bedelli askerlik uygulaması en son 13 Aralık 2014 tarihinde resmi gazete yayınlanan bildiri ile yürürlüğe konulmuştur. Askerlik Kanunu 1111 sayılı ve 10 Aralık 2014 tarihli, 6582 sayılı Askerlik Kanunu ile sözleşmeli olarak hizmet eden Erbaş ve Er kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun ile geçici olarak eklenen 52’nci madde ile birlikte bundan yararlanmak isteyen asker adayı gençlerin hizmetine sunulmuştur.

“Geçici maddde 52 – Bu Kanunu’nun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ne olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış ve 1 Ocak 1988 tarihinde ve önce doğan 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Askeri Memurlar Kanunu ile 111 sayılı Askerlik Kanunu‘ndan yararlanacak olan askerlere; istekleri halinde, bu Kanun’un yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 ay içerisinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvurmaları ve 18.000 Türk Lirası ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası döviz kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertibl yabancı ülke parasını defaten ödemeleri şartı ile birlikte temel olan askerlik eğitimine tabi tutulmadan askerlik görevlerini yerine getirmiş olarak sayılırlar…”

Ülkemizde bulunan zorunlu askerlik hizmetini, görevini yerine getiremeyecek sağlık sorunu olan asker adayları, henüz eğitimini tatamalamış olanlar ve herhangi bir neden ile askerlik görevini yerine getiremeyecek veya getirmek istemeyen adaylar başvuruda bulunabilir. Belirli dönemlerde uygulanan bedelli askerlik hizmetinden askerlik görevini yerine getiremeyecek olanlarlardan belirli maddi taleplerde bulunulmaktadır. En son uygulanan bu hizmette birçok genç 18.000 TL gibi bir ücret ödeyerek bu durumdan faydalanmışlardır. Talep edilen ücret her dönemde değişiklik göstermektedir. Son dönemlerde bu konuda birçok söylenti çıkmış fakat net bir tarih belirlenmemiştir. 2018 yılı dahilinde yeniden uygulamaya alınması beklenen bedelli askerlik hizmetinden henüz kimlerin yararlanabileceği ve net olarak ne kadar ödemeleri gerektiği belirlenmemiştir. Bedelli askerlik hizmetinden faydalanmak isteyenlerden üst yaş koşulu bulunmamaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri, 42 yaşında ve daha büyük kişileri asker kaçağı bile olsa orduya kabul etmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir