Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Gündem / Besi Çiftliği Kuranlara TKDK Hibe ve Teşvik Veriyor

Besi Çiftliği Kuranlara TKDK Hibe ve Teşvik Veriyor

Besi çiftliği kurmak isteyen girişimciler Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan hibe desteği alabiliyorlar. Böylece ihtiyaçları olan finansmanı kolaylıkla elde edebiliyorlar.

Türkiye’de tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi adına çok önemli adımlar atılmaktadır. Özellikle son 10 yıllık zaman dilimi içerisinde, devlet tarafından bu alanda üretim yapan ve yapmak üzere girişim yapacak olanlara birçok hibe ve faizsiz kredi imkanı sağlanmaktadır. Çiftçiler de bu desteklerden faydalanarak, üretimlerini artırabilmekte ve modenizasyonunu gerçekleştirebilmektedir. Bu desteklerin artmasının sebebi ise Türkiye’de yerli üretimin ve istihdamın tarımsal alanlarda artırılarak, ekonominin geliştirilmesi için ortaya çıkan çabalardır. Çünkü Türkiye hali hazıda sahip olduğu coğrafi nitelikler ile çeşitli hayvancılık ve tarım üretimlerine oldukça elverişli ve bu anlamda da oldukça verimli olanaklara sahiptir. Bunlardan iyi bir şekilde faydalanmak da ithalatın azaltılmasına ve yerli ürünler ile milli ekonominin kalkındırılmasına fayda sağlamaktadır.

Bahsettiğimiz üzere tarımsal alanların kalkındırılması ve hayvancılığın modenize edilebilmesi için devlet tarafından destekler sağlanmaktadır. Bu destekler başlıca; KOSGEB, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve devlet bankaları aracılığı ile sağlanmaktadır. Ayrıca Avrupa Birliği tarafından desteklenen çeşitli tarımsal kalkınma fonları da ülkemizdeki çeşitli kurumlar tarafından çiftçilere kanalize edilmektedir. Bu fonlar arasında da IPARD ve IFAD ilk sıralarda yer almaktadır.

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU IPARD-2 DESTEĞİ SAĞLIYOR

Çiftçilerin, çiftliklerini kurabilmeleri için ihtiyaçları olan finansal kaynağı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu IPARD-2 programını çiftçilerin kullanımına sunarak sağlamaktadır. Bu kapsamda Türkiye’de belirlenen illerde besi çiftliği kuranlara TKDK tarafından IPARD-2 fonu aracılığı ile teşvik ödemesi yapılıyor.

Destekler yalnızca belirli hayvancılık alanlarına yönelik projesi olan ve proje kapsamındaki illerde bu işi yapacak olanlara sağlanmaktadır. Bu kapsamda;

Yumurta üretimi, kanatlı et üretimi, kırmızı et üretimi, süt üretimi, arıcılık ve su ürünleri alanlarında besicilik yapacak olanlar IPARD-2 kapsamında teşvik ödemesi alabilmektedir. 

Ankara, Erzurum, Samsun, Balıkesir, Ağrı, Bursa, Manisa, Diyarbakır, Karaman, Kütahya, Tokat, Şanlıurfa, Muş, Kastamonu, Trabzon, Konya, Elazığ, Mersin, Kars, Muş, Aksaray, Sivas, Erzincan, Amasya, Çanakkale, Nevşehir, Uşak, Giresun, Kütahya, Kahramanmaraş, Ardahan, Ordu, Van, Yozgat, Malatya, Afyon, Mardin ve Aydın illerimiz proje kapsamında destek alınabilecek olan illerimizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir