Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Gündem / Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yanlış Bilinenler – BES’in Avantajları

Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yanlış Bilinenler – BES’in Avantajları

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin tanımı yıllarca yapılan birikimlerin emekli olduktan sonra kişiye ek gelir sağlamasıdır. Bu emeklilik sistemi kişiye çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Sistemde 10 yıl boyunca kalan ve 56 yaş sınırının üstünde olan vatandaşlar bu sistemde emekli olmaya hak kazanır.

10 yılın geçmesiyle birlikte kişi BES’te biriktirdiği paralarını taksitle veya toplu ödeme şeklinde alabiliyor. Özellikle de para biriktirme veya yatırım yapma konusunda büyük bir eksiklik hisseden bireylerimiz bu sisteme yoğun ilgi gösteriyor. BES için devlet desteği olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olan vatandaşlarımıza aynı zamanda yüzde 25 oranında bir devlet katkısı da veriliyor. Bu katkı sayesinde kişi yaptığı yatırımların yüzde 25 daha fazlasını tek seferde veya aydan aya alabilme imkanına sahip oluyor.

BES kişiye ne gibi avantajlar sağlar?

Bireysel Emeklilik Sistemi, kişinin ilerleyen yıllarda çok rahat bir şekilde yaşam sürmesine olanak sağlar. Kişinin birikimleri aynı zamanda yüzde 25 oranında verilen devlet katkı payı ile desteklenir. Böylelikle yapılan her katkı payı için adeta yatırım yapmış gibi gelir elde edersiniz.

Devlet katkısı ise brüt asgari ücretinin %25’idir. Yani kişi sigortalı asgari tutarının dışında, brüt ücret üzerinden katkı payı almaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne yatırım yapamayacak durumda olan bireyler, bütçesi doğrultusunda ödemeyi azaltabilir veya dondurabilir. Bu da sistemin en büyük avantajları arasında yer alıyor. Birey, maddi gelirini belirli durumlar sebebiyle bazı zamanlar dengeleyemeyebilir. Bu süreçte kişi sıkıntıya düşmeden kolay bir şekilde işlemlerini dondurabilme imkanına da sahip.

Ancak emeklilik halinde olan ve en az 10 yıllık sigortası olan bireylere yüzde 5 oranında ek devlet katkısı da veriliyor.

BES’ten çıkış

Otomatik BES’te kalmak istemeyenler, sisteme dahil olduktan en geç 2 ay içerisinde iptal başvurusunda bulunabiliyor. Cayma süresi sonrasında da kişi isterse bu sistemden çıkma hakkına sahip.

Bunun yanı sıra on iş günü içerisinde çalışanın ödediği katkı payı ve yatırım gelirleri kişiye iade ediliyor. Bu konuda vatandaşın mağduriyet yaşamaması için büyük bir olanak da sağlanmış oluyor.Bireysel Emeklilik Sistemi’nin tanımı yıllarca yapılan birikimlerin emekli olduktan sonra kişiye ek gelir sağlamasıdır. Bu emeklilik sistemi kişiye çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Sistemde 10 yıl boyunca kalan ve 56 yaş sınırının üstünde olan vatandaşlar bu sistemde emekli olmaya hak kazanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir