Pazartesi , Eylül 24 2018
Anasayfa / Gündem / Bireysel Emeklilikte Emekli Nasıl Olunur? Yaş Sınırı Kaç

Bireysel Emeklilikte Emekli Nasıl Olunur? Yaş Sınırı Kaç

2017 yılının Ocak ayından itibaren çalışan milyonlarca kişi BES imkanından yararlanarak para biriktirmeye başladı. Belli kriterlere sahip olan kişilerden her ay belli miktarda ücret kesilerek devlet desteği ile birlikte bireysel emeklilik sisteminden yararlanacak. Bireysel emeklilikte emeklilik yaşı kaç? Bu sistem sayesinde geleceğini güvence altına almak isteyen milyonlarca kişi bulunuyor. Emekliilik için gün sayan birçok kişi BES sistemi ile daha erken emekli olma şansı yakalarken biriktirdiği paranın sonunda ona geri döneceğini bilmesi bu sisteme bir adım daha yaklaşmanısını sağlıyor. Devlet desteği ile sağlanan BES imkanı için bir kaç kriter de bulunuyor. Bireysel emeklilikten emekli olanlar ne kadar maaş alıyor? Bireysel emeklilik sisteminin sayesinde kişiler gelecekleini daha mutlu ve huzurlu yaşayabilecekler. 

Bireysel Emeklilikte Emeklilik Yaşı Kaç 

Bireysel emeklilikte emeklilik yaşı 45 yaşın altını gösteriyor. 45 yaş sınır olarak kabul eidliyor. Bu yaşın üstünde olan bir çalışandan bES kapsamında para lkesintisi yapılmıyor. 

Bireysel Emeklilikte Emekli Olma Süresi 

Bireysel emeklilik sisteminden yararlanan ve iptal ettirmeden düzenli periyotlarda ödemeler gerçekleştirğinde 10 yıl sonra ve 56 yaşında emekli olma hakkı kazanılıyor. 

Bireysel Emeklilikte Emekli Olunca Ne Kadar Alınır 

Zorunlu bireysel emeklilik sisteminden yararlanna ve 10 yıl süreyle kalma sözü veren bir kişi devlet katkısıyla birlikte aylık 162 lira emekli maaşı alacak. 100 lira prim ödeyen birinin 10 yıl sonra emekli olduktan sonra alacağı toplam maaşın tutarı 152 lira olacak. Bu tutar devlet desteği ile birlikte hesaplanarak belirlendi.

Bireysel Emeklilikte Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır 

2017 yılı içerisinde yasallaşan ve 45 yaş altı çalışanlara zorunlu bırakılan maaşlarından her ay belli tutarda para kesilen BES ile erken emelilik şansı bazı kişileri çok sevindirdi. Para biriktiremiyorum diyenler artık BES ile 10 yıl sonra emekli olabilecek. Kesilecek ücretin miktarı maaşa göre belirlenecek. Yüksek tutarda maaş alan birinin primide yüksek yatacak. Düşük maaş alan bir nin pirimi ise en düşükten hesaplanacak. aylık en az kesilen tuıtar ise 50 TL olacak. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir