Anasayfa / Bilgi / Borsa Mağduru Olmamak için Ne Yapmalı?

Borsa Mağduru Olmamak için Ne Yapmalı?

Geçmişten günümüze insanlar kazandıkları paralar ile yatırımlar yapmayı amaçlamışlardır. Kimileri taşıt, konut, arsa gibi uzun dönemli yatırımları tercih ederken kimi insanlar banka üzerinden vadeli hesaplarla, sabit faizli, altın, döviz üzerinden yatırımlarda bulunmayı tercih etmektedir. Zamanla teknolojinin gelişmesi ve çok sayıda şirketin büyümesiyle birlikte insanların yeni bir yatırım şekli kendiliğinden ortaya çıkmaya başladı : Borsa.

Eğer hiçbir fikriniz yoksa ve borsa nedir nasıl girilir diyorsanız hemen açıklayalım. Borsa belli kurallara göre talep edilen mallar için organize edilmiş piyasaya verilen isimdir. Bu piyasada daha önce de saydığımız gibi menkul kıymetler (değerli taşınırlar) ile dövizler, belli mallar alınıp satılabilir. Borsa üzerinden dövize yatırım yapıp daha kısa bir sürede bankaya yatırdığınız döviz vadeli hesabından daha fazla getiri sağlamanız mümkün olabilir. Borsada yatırım yapan insanların çoğunluğu menkul kıymetlere yani daha basit dille bahsetmek gerekirse hisse senedi üzerinden yatırım yapmaktadır.

HİSSE SENEDİ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM ?

İlk olarak bilmeniz gereken şey şirketlerin borsalardaki değerlerine çeşitli etkenler etki edip bu değerleri arttırıp azaltabilmektedir. Öneğin bir şirketin CEO’su değişecekse bu kişinin o şirket üzerinde nasıl bir etki bırakacağını öngörmek önemlidir. Şirket üzerinde köklü değişikliklere sebep olabilecekse ve bu iyiye doğru yol alırsa, aldığınız hisse değerlenip size kazanç sağlayabilir. Borsa takibi nasıl yapılır diyecek olursanız bunun için çeşitli yöntemler mevcut. Bu tahminleri yapabilmek için kendi başınıza yapabileceğiniz en önemli şey borsa ve gündemin sıkı bir takipçisi olmanızdır. Gündemdeki haberleri ve borsayı takip ederek kendiniz için yaratabileceğiniz fırsatlarla anaparanızı katlamanız mümkün. Ancak unutmayın ki borsa her zaman yüzünüze gülmeyebilir. Bu yüzden ana paranızın belli bir yüzdesini her zaman kendinize saklayarak yanılma ihtimallerinize karşı güvenli tarafta kalmanız sizi başka yatırımlar için ayakta tutmaya devam edecektir. 

Borsaya ilk kez giriyorsanız size yardımcı olabilecek seçenekler de mevcut. Bazı borsa siteleri ve uygulamaları ile kendinize demo hesaplar açıp sanal bir anaparayla borsada deneyim kazanmanız gerçek hayattaki yatırımlarınızı daha fazla tecrübe ile doğru orantılı olarak başarıya çevirmenize yardımcı olabilir. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir