Perşembe , Eylül 20 2018
Anasayfa / Gündem / Bu yıl kurbanlık fiyatları ne kadar arttı? ( 2018 Yılı Kurbanlık Fiyatları )

Bu yıl kurbanlık fiyatları ne kadar arttı? ( 2018 Yılı Kurbanlık Fiyatları )

Kurban Bayramı İslam dini açısından çok büyük bir önem taşımaktadır. Bütün insanlar için paylaşım mesajı veren Kurban Bayramı’nda, durumu müsait olan bütün Müslümanın kurban kesmesi farz kabul edilmiştir. Bayram sevinç ve paylaşım ayıdır. Bütün yakınlar bir araya gelerek görüşür, küslükler unutulur, bütün yoksuların karınları doyar. Allah için maddi fedakarlık yapmak ve Allah’a daha da yaklaşmak için yapılan bir ibadettir. Hz. İbrahim’in bir sünneti olarak kurban, Müslüman alemi için bir gelenek haline gelmiştir.

Kurban Bayramı’na sayılı gün kala, görevini yerine getirmek isteyen vatandaşlar kurbanlık fiyatları hakkında bilgi sahibi olma çabasındadır. Konuya ilişkin Türkiye Diyanet Vakfı tarafından açıklama beklenmekteydi. Kurbanlık fiyatları hakkında merak edilen o açıklama.

Kurban kesim bedeline zam

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mustafa Tutkun, Türkiye Diyanet Vakfı’nın vekalet yolu ile kesim bedelinin 850 TL olduğunu açıkladı. Yurt dışında bu bedelin ise 600 TL olduğunun altı çizildi.

Geçtiğimiz yılda Türkiye’de kesim bedeli 690 TL idi. Ancak sadece 1 yıl sonra 160 lira zam yapıldı. Yurt dışı kesim bedeli ise geçtiğimiz yıl 500 TL iken, bu yıl 100 lira artarak 600 TL oldu.

TDV Genel Müdürü Mustafa Tutkun, vekalet yolu ile kurban kesiminde yoksullar için www.diyanetvakfi.org.tr ve www.bagis.diyanetvakfi.org.tr adreslerinden bağış yapılabildiğini açıkladı. Tutkun, vakfın il ve ilçe müftülüklerine, cami görevlilerine, PTT şubeleriyle anlaşmalı bankalar aracılığıyla kurban programına katılma imkanı olduğunu açıkladı.

Kurban Bayramı’nda hava nasıl olacak?

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, kurban bayramında hava sıcaklıklarının normal seyredeceğini açıkladı. Arefe gününde hava sıcaklıklarının normalin üzerinde olacağı ancak bayram günleri sıcaklığın mevsim normallerinde seyredeceği belirtildi. Eroğlu, meteoroloji tahmin raporlarının can ve mal güvenliği için de önem taşıdığının altını çizdi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir