Anasayfa / Kredi Notu / Çekilen Krediyi Peşin Ödemek Kredi Notunu Yükseltir Mi?

Çekilen Krediyi Peşin Ödemek Kredi Notunu Yükseltir Mi?

Bankacılık işlemleri günümüzde adeta bir zorunluluk haline gelmiştir. Kişi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için gelir durumlarına bağlı olarak bankalardan kredi talebinde bulunmaktadır. Geçim şartlarının zorluğuyla birlikte kişi yaşamını düzenlemek adına kredi çekmektedir. Ancak bu noktada düzenli geliri olmayan ancak buna rağmen kredi çeken kişi ciddi sıkıntılar yaşamaktadır.

Bankaya borcunu ödemeyen kişinin kredi notu günden günde düşmektedir. Tabii ki bu sürecin uzaması halinde çok büyük bir düşüş yaşanacaktır. Mevzuat gereğince 3 ay boyunca bankaya olan borcunu ödemeyen kişiye icra işlemleri başlatılır.

Kişiye 15 gün içerisinde borcunu ödemesi için zaman verilir ancak bu borç ödenmez ise, hukuki işlemler başlatılır. Kişinin borcu, üzerinde bulunan mal varlığı üzerinden temin edilir. Kredi notu olumsuz etkilenen kişi de bundan sonraki kredi taleplerinde reddedilir.

Borcunu ödeyemeyen kişi durumu bankaya bildirerek yapılandırma talebinde bulunmalıdır. Bu noktada kişinin kredi notu yine olumsuz etkilenecektir. Ancak bu durum Merkez Bankası tarafından kara listeye alınmaktan daha avantajlıdır.

Kredi notu nedir?

Kredi notu bir kişinin bankayla olan ilişkileri anlamına gelmektedir. Kredi notu 1’den 1900’e kadardır. Borcunu zamanında ödeyen ve bankayla sıcak ilişkiler kuran kişilerin kredi notu iyi olmaktadır. Bu müşteriler de kredi talebinde bulunduğu zaman kısa sürede onay verilir ve talep edilen kredi tutarı müşteriye sağlanır. Ancak borcu ödemeyen veya ödeyemeyen kişilerin kredi notu düşük olacağı için, bankacılık işlemleri olumsuz etkilenecektir.

Kredi notu yükseltme yöntemleri noktasında ise, borcun zamanında ödenmesi en çok dikkat edilmesi gereken husustur. Banka verdiği krediyi yeniden almak durumundadır. Bu durumda da kredi kartı borçları veya kredi borçları belirtilen tarihler içerisinde her ay düzenli olarak ödenmelidir.

Borcunu tamamen peşin olarak ödeyen kişinin de kredi notu olumlu olacaktır. Bu noktada atılacak olan adımlar banka tarafından olumlu olarak değerlendirilir. Banka, borcunu kapatan kişiye daha avantajlı imkanlar da sağlayacaktır.

Borcun peşin kapatılması durumunda aynı zamanda kredi notunda da belirgin bir artış gözlemlenecektir. Bu durumda banka kredi kartı limitini artırma veya daha uygun ödeme koşulları sağlama yolunda iletişime geçecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir