Perşembe , Eylül 20 2018
Anasayfa / Gündem / Çiftçinin Tarım Kredi Borçlarını Yapılandıran Yasa Meclisten Geçti – Çiftçiler borçları nasıl yapılandırılacak?

Çiftçinin Tarım Kredi Borçlarını Yapılandıran Yasa Meclisten Geçti – Çiftçiler borçları nasıl yapılandırılacak?

Çiftçinin ürün elde etmesi için bazı masraflarınında olması gayet normaldir. Bu sebeple hükümetin çiftçilere sunduğu tarım kredi olanağından yararlanan çiftçiler bazı durumlarda bu borçlarını ödeyemediklerinden dolayı sıkıntıya düşmüşlerdir. Çiftçinin tarım kredi borçları yapılandırılıyor mu? Çiftiçinin tarımla ilgili hangi borçları yapılandırılacak?

Ziraat bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçları basit faizden yüzde 11 oranları ile yeniden yeniden revize edileceği AK Parti komisyon üyelerince açıklanmıştır. Kısacası bankalara borcu olan çiftçilerin yüzü bu haberle biraz daha gülecek.

Çiftçinin Hangi Borçları Yapılandırılacak?

Kıymetli çiftçilerimiz Elektrik ,Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Borçlarını yapılandırabilecekler. Plan ve bütçe komisyonunda önerge ile kabul edilen düzenleme ile çiftçilerin planlanan borçları 31 Aralık 2016 yılı tarihi ile Ziraat Bankası ve Tarım Kredi’ye olan tarımsal kredi borçları yeniden yapılandırılacak. Çifçilerin temerrüde düştüğü tarihinde olan borçları yeniden yapılandırılacak. yapılandırılan bu borcun Yüzde 3 kadar faiz oranından hesaplanacak. Geri kalan faizleri devlet tarafından ödenecektir. Çiftçilerin yapılandırılan bu borçları 5 yıl taksitle ilgili bankaya ödenebilecek.  Bu yasadan faydalanmak isteyen çiftçiler 2018 yılının Kasım ayında ödemelere başlayacaklardır.

Çiftçilerin elektrik  Ziraat bankası ve Tarım Kredi borçları yapılandıran yasa meclis kabul edildi. Bu yasadan yararlanmak isteyen çifçiler başvurdukları anda yasa resmi gazetede yayınlanınca yazılı bir dilekçe ile borçların bulunduğu Ziraat Bankasına veya tarım kredi kooperatifine başvurularında bulunabilecekler. 
Bu uygulmada yatırım kredileri için o tarihte geçerli olan tarımsal cari faiz oranında uygulanacak. Kısacası faizin yarısı devlet tarafından ödenecektir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir