Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Gündem / Çocuk Büyütürken Tasarruf Nasıl Yapılır? Bebek Doğduktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk Büyütürken Tasarruf Nasıl Yapılır? Bebek Doğduktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk büyütmüş olan ebeveynler de iyi bilirler ki bir çocuğu yetiştirmenin gerektirdiği sorumlulukların asla sonu yoktur. Her şeyin en iyisini sağlamak ve en iyi şartlarda çocuk büyütmek için inanılmaz bir çaba sarf edilir. Hele de söz konusu sağlık olunca ince eleyip sık dokumak gerekir. Diğer bir konu ise kişinin hayal ettiği bebekliği yaşatma arzusudur. Sırf kendi arzuları için bebeğe alınan çeşit çeşit kıyafetler, oyuncaklar ve aksesuarlar nüyük bir maliyet yaratabilmektedir. Ancak ekonominin dünya genelindeki dengesiz hareketlerine karşı tasarruflu olması gerektiğinin bilincinde olan ebeveynler için bazı püf noktalarına değineceğiz.

GEREKSİZ KIYAFET MASRAFINDAN KAÇININ

Bilirsiniz ki bebeklerin büyüme basamakları oldukça kısadır. Bir ay içerisinde öyle bir gelişim gösterirler ki, sizin büyük maliyetlerle aldığınız o renkli tulumu bir ayda giyemeyecek seviyeye gelir. Özellikle 0-8 yaş evresindeki çocuklarınız için pek tabii ki hipoalerjenik ve yumuşak kıyafetleri tercih etmelisiniz ancak ufak detaylar için büyük meblağları gözden çıkartmamanız gerekir. 

OYUNCAK VE AKSESUAR İHTİYAÇ KADARI

Sizin bebeğiniz/çocuğunuz için “lazım olur” açısından aldığınız bir ürün belki de onun tarafından hiç kullanılmayacak. O halde bu ürünü defalarca yeniden almak anlamsız olacaktır. Bir ürün eskidikten sonra yenisini almalısınız. Ayrıca eğer çocuğunuz bu oyuncak veya aksesuarı kullanmaya hiç meyil etmiyorsa o halde bu ürün kategorisinden vazgeçmeli onun gerçekten ihtiyacı olan ve ilgisini çekecek ürünlere yönelmelisiniz. Ve pek tabii ki bu konuda karar varırken fayda/maliyet unsurunu da gözden çıkarmamalısınız.

KENDİ HAZIR MAMANIZI YAPABİLİRSİNİZ

Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için anne sütü ile beslemeniz gerekir: Ancak kimi zaman anne ve kimi zaman bebekten kaynaklı olarak beslenme konusunda altenatiflere yönelmek gerekebilir. Mama bunların başında yer alıyor ancak marketlerde satılan mamalar hakkında yayılan dedikodular ve fiyatlar göz önüne alındığında kararınız değişebilir. Bu açıdan hem daha sağlıklı ve doğal hem de daha tasarruflu bir yolu seçerek kendi kavanoz mamanızı hazırlayabilirsiniz. İntenette bu konuda deneyimli olan annelerin yayınladıkları hazır tarifleri büyük kavanozlarda hazırlayarak saklamak işi daha düşük bir maliyete indirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir