Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Hayvancılık Kredisi / Damızlık Düve Devlet Hibe Desteği 2017 Yılı Desteklemelerinde Aranan Şartlar

Damızlık Düve Devlet Hibe Desteği 2017 Yılı Desteklemelerinde Aranan Şartlar

Türkiye’de hayvancılık alanında geliştirmeler ve desteklemeler devlet tarafından sağlanmaya devam ediyor. Özellikle son yıllarda yerli üretim ve istihdam oranının artırılmasına yönelik olarka yapılan çalışmalar kapsamında birçok kişiye hayvancılık alanında girişimci olabilmesi için hibe ve kredi desteği verilmesinin yanı sıra hali hazırda hayvancılık işi ile uğraşanlar için de çok özel avantajlı kredilendirmeler ve hibe destekleri verilerek modenizasyon olanakları sağlanmaktadır. Çünkü tek bir gerçek çok iyi bilinmektedir ki Türkiye’nini çinde bulunduğu orta gelir tuzağından kurtulabilmesinin tek yolu yerli üretim ve teknolojik imkanların geliştirilip artırılması ve  istihdam oranının yükseltilerek işsizliğin düşürülmesidir. Türkiye de sahip olduğu coğrafi özellikler nedeni ile gerek hayvancılık ve gerekse tarımcılık için oldukça verimli şartlara sahiptir ve devlet birimleri tarafından bu imkanların değerlendirilebilmesi içind estekler ardı arkası kesilmeden verilmektedir. Özellikle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından et ve süt üretiminin artırılması adına büyükbaş ve küçükbaş hayvan üretimi için çok özel destekler verilmektedir.

DAMIZLIK DÜVE HİBE DESTEĞİNE BAŞVURMAK İSTEYENLERDE ARANAN ŞARTLAR

Hibe Programından Yararlanmak İçin Başvuruda Bulunacak Gerçek ve Tüzel Kişilerde Aranacak Şartlar;

a) Başvuru sahibi yetiştirici veya tüzel kişiliklerin, TÜRKVET sistemine en az 3 yıl kayıtlı aktif sığır işletmesine sahip olduğuna dair güncel belgeyi veya tüzel kişilerin (birlik, şirket vs.) başvurularında işletmenin kurucu/ortaklardan birinin belirtilen şartlara haiz işleme sahibi olduğuna dair belgeyi başvurusu ile birlikte sunmuş olması gerekmektedir.

b) Gerçek ve tüzel kişilerin kamudan bağımsız olması gerekir. Devlet Memurları, Kamu İşçileri veya Devlet Üniversitelerinde görevli öğretim elemanları başvuramazlar.

ç) Yatırımcılar yatırım kredi ve vergi teşviklerinden yararlanabilirler.

c) Tüzel kişilikler, kuruluş tüzüklerinde/ana sözleşmelerinde hibe programlarında yer alan yatırım konusunda faaliyet yürüteceklerini belirtirler.

d) Başvuruda bulunacak kişi ve kuruluşların yetkili kurul ve/veya organlarından; Karaname kapsamındaki desteklere başvuru yapması, uygulamaların gerçekleştirilmesi konularında yetki almış olmaları gerekmektedir.

e) Aynı parsel için büyüklüğü ne olursa olsun 2. bir yatırımcı tarafından yapılan başvurular işleme alınmayacaktır.

f) Daha önce Bakanlık veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarından yararlanılmış olan hibeler kapsamında aynı parsel için tekrar başvuru yapılamaz.

ayrıca;

-Hibe programının yürürlükte olduğu dönemler içinde projesi onaylanan ve projesinde belirtilen süresi içinde yatırımını tamamlayan işletmeler hibe desteğinden bir kez yararlandırılırlar.

-Her proje sahibi, proje konularından sadece bir defa hibe desteğinden yararlanabilir.

-Projeden şirket ortağı olarak yararlanan yatırımcı şirket ortaklığından ayrılsa dahi yatırımdan bir daha yararlanamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir