Anasayfa / Devlet Kredileri / Damla Sulama için Devlet Desteği Şartları

Damla Sulama için Devlet Desteği Şartları

Tarım ve hayvancılık ülke ekonomisinde çok önemli bir yere sahiptir. Türkiye, coğrafi konumu sebebiyle tarıma önderlik yapan ve 4 mevsimin yaşandığı nadir ülkelerdendir. Hükümet de her geçen gün tarımın desteklenmesi ve girişimcilerin teşvik edilmesi için önemli destekler vermektedir.

Özellikle de bu anlamda Kırsal Kalkınmayı Destekleme projeleri yürürlüktedir. Damla sulama devlet desteği ve detayları makalemizde yer alacaktır.

Damla sulama desteği nedir?

Bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesi adına Damla Sulama Desteği verilmektedir. Geçtiğimiz yıldan beri çiftçileri desteklemek adına bu proje yürürlüktedir. Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü tarafından projenin 2021 yılına kadar süreceği açıklanmıştır.

Hibe desteklerine kimler başvuruda bulunabilir?

Kolektif, limitet ve anonim şirketler damla sulama hibelerine başvuru yapabilmektedir. Üstelik şahıslar değil, tüzelkişiliklere de bu hibe imkanı tanınmaktadır.

Sağlanan destek tutarları

Eğer kişi bireysel olarak tarımcılık ile uğraşıyor ise;

Hibeye esas yatırım için 100.000 Türk Lirası, yüzde 50 hibe alan kişi için ise 50.000 Türk Lirası.

Şirket adına hibe başvurusunda bulunulmuş ise, 200.000 Türk Lirası, hibe oranı yüzde 50 ise 100.000 Türk Lirası.

Başvuru detayları

Hibe başvuruları, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü’ne yapılmaktadır. Başvuruda bulunan kişiden talep edilen evraklar ise;

Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi, proje öneği, DSİ su kullanım belgesi ve yeraltı su kullanımı ruhsat kaydı. Gerekli belgelerle başvuruda bulunan kişi ilgili İl Müdürlüklerinden başvuru formunu da alarak, hibe işlemlerini başlatabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir