Anasayfa / Bilgi / Denizbank EFT İptal İşlemi Nasıl Yapılır?

Denizbank EFT İptal İşlemi Nasıl Yapılır?

Bankalar, tüketicilere birçok bankacılık hizmeti sunmaktadırlar. Bunlar temel olarak ekonomi üzerinde finansal kaynak akışında da önemli işlemlerdir ve anlık olarak gerçekleştirilmeleri tüketiciler için büyük önem taşır. Önek olarak tüketiciler hesaplara havaleler yaparlar, başka bankalardaki hesaplara EFT (Elektronik Fon Transferi) yaparlar, bankalar aracılığı ile ödemelerini gerçekleştirirler. Bazense bu işlemlerde kişiler hata yapabilirler ve bu nedenle de hatalı işlemi geri almak üzere bankalara başvururlar. Biz size bu yazımızda EFT işlemi ile ilgili olarak yapılan hatalı işlemlerin geri alınmasına ilişkin bilgi vereceğiz ve öte yandan denizbank müşterileri için eft nasıl iptal edilir bilgisini paylaşacağız.

EFT HAKKINDA

EFT, yani bilinen adı ile Elektronik Fon Transferi, bir bankadan başka bir bankadaki müşterinin hesabına yapılan para transferidir. EFT işlemi bankaların kendi hesapları arasındaki havalelerden daha farklı bir şekilde gönderilir. Burada bazı prosedürler uygulanmaktadır ve bu nedenle de işlemin gerçekleşmesi vakit almaktadır. 

Bir bankadan başka bir bankaya yapılacak olan eft işleminde öncelikle işlemin mesai saatleri içerisinde ve haftaiçi gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda bankalardan yapılacak olan EFT işlemlerinde bankaya talimat verildikten sonra, banka eğer mesai saatleri içerisindeyse, EFT işlemi için onay verilir. Ancak işlem onay verilir verilmez gerçekleşmez. Çünkü bu transfer işlemi önce karşı taraftaki bankaya bildirilir ve banka genel müdürlüğünün transferi onaylaması gerekmektedir. Bu nedenlerle işlem yalnızca mesai saatleri içinde yapılabilmektedir. 

DENİZBANK EFT İPTALİ

Bahsettiğimiz üzere EFT işlemi biraz vakit almaktadır bu nedenle işlemin iptali için biraz vaktiniz vardır. Eğer EFT işlemi ardından bu transfer karşı bankaya ulaşmadıysa, 0850 222 08 00 numaralı Denizbank çağrı merkezinden müşteri temsilcisine bağlanarak işlemin iptalini talep edebilirsiniz. Bu durumda hemen işlem geri alınır ve para hesabınıza aktarılır. Ancak eğer transfer tamamlandıysa, bu durumda bankalar arasındaki prosedür gereği işlem iptali için diyalog başlatılır ve bu süreç biraz vakit alabilmektedir.

Eğer EFT işlemini haftasonu veya mesai saaleri dışında gerçekleştirdiyseniz bu durumda EFT iptali için biraz daha uzun vaktiniz vardır. Hiç vakit kaybetmeden müşteri temsilcisine bağlanarak, hatalı işleminizi bildirebilirsiniz ve iptali gerçekleştirerek, paranızı geri alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir