Anasayfa / Devlet Kredileri / Devlet desteği ile ücretsiz yurt dışı gezisi ve KOSGEB destekli yurt dışı seyahati

Devlet desteği ile ücretsiz yurt dışı gezisi ve KOSGEB destekli yurt dışı seyahati

Seyahat etmenin birçok nedeni ve çeşidi bulunuyor. İnsanlar savaş, sağlık, zevk, din, eğlence gibi amaçlarla ilk çağlardan bugüne kadar olan dönemde seyahat ihtiyaçlarını şartlar doğrultusunda karşılıyorlar. Seyahati oluşturan sebeplere göre gidilecek bölge, kalacak yer, konaklama süresi, seyahat edecek kişi sayısı, ulaşım aracı, gidiş-dönüş tarihleri gibi detaylar ayrıntılı olarak belirleniyor. Seyahati oluşturan bu sebeplere ‘turizm’ diyoruz. Ülke sınırları içerisinde yapılana iç turizm, bir ülkeden başka bir ülleye yapılan seyahatler ise dış turizmi oluşturur.

Türkiye’de turizmin gelişimini sağlamak amacı ile 1923 yılında Atatürk’ün isteği ile “Türk Seyyahin Cemiyeti” kurulmuştur. Günümüzdeki adı ile bu “Tükiye Turing ve Otomobil Kanunu” dur. Bu kurumun kurulması ile eski tarihi eserlerin onarılması ve hizmete açılmasında büyük bir katkısı olmuştur. 1985 yılı sonrasında turizm yatırımlarının artırılması, turizm sektörüne verilen krediler, ulaşım imkanlarının geliştirilmesi ve tanıtım kampanyaları ile Türkiye’ye gelen turist sayısı ve turizmden elde edilen gelirde ciddi artışlar olmuştur.

Ücretsiz Yurtdışı Gezilerinde Devlet Desteği

Yurtdışına seyahat eteyi planlayanlar için para harcamadan ücretsiz bir şekilde gezmelerini sağlayacak birçok farklı fırsat bulunuyor. Özellikle gençler için ücretsiz yurtdışı gezileri sağlayan Erasmus bulunmaktadır. Erasmus, yükseöğrenim öğrecilerinin eğitimlerinin bir kısmını yurtdışında devam etmelerini kapsar. Erasmus programı haricinde yurtdışı gezilerinde ücretsiz seyahat olanağı sağlayan gençlik programları da mevcut. En az 4 gencin bir araya gelmesi ile grup oluşturulur. Bu gruba etkili bir isim de konulması gerekli. Gruplar oluşturulduktan sonra ECAS adı verilen sisteme kayıt yapılır. ECAS programına kayıt olduktan sonra verilen PIC kodunun belirlenen süre içerisinde alınması gerekiyor.

KOSGEB Destekli Yurtdışı Gezileri

Toplu bir şekilde yapılacak olan yurtdışı iş gezilerinde 10 ve üzeri firmanın birlikte devletin ilgili kurumuna başvurarak devletin sağladığı destek ile masraflarının %50 sini karşılanabiliyor. Seyahatlerde konaklama, yeme-içme ve ulaşım dahil herşey ücretli olacak fakat devlet desteği sayesinde masrafların %50 si kadar kar elde edilecek. Bu imkandan yararlanabilmek için kişilerin bağlı oldukları şirketin yurtdışında gerçekleştiriecek fuara katılım göstereceğine dair dokümanlarını temin etmesi gerekmektedir. Dokümanları ile devlete başvuran şirketlerin alacakları destek %70 e kadar çıkabilmektedir. Yapılan masrafların devlet tarafından karşılanması için KOSGEB’e başvurmaları gerekmektedir. Ücretsiz yurtdışı gezisi programlarından bazıları şunlardır;

– Eurodesk Programı ile Yurtdışı Gezisi

– Youth For Europe Oluşumu ile Yurtdışı Gezisi

– OTLAS İle Yurtdışı Gezisi

Bu programlara katılarak ücretsiz yurt dışı gezilerine katılabilir, çeşitli ülkeleri gezebilirsiniz. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir