Perşembe , Eylül 20 2018
Anasayfa / Devlet Kredileri / Devlet Destekli Evlilik Kredisi Şartları ve Detayları

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Şartları ve Detayları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yeni evlenecek olan kişilere teşvik kredileri sağlanmaktadır. Türkiye nüfusunun dinamikliğini artırarak gençlerin ülkede yer edinmesini sağlamak adına önemli uygulamalar bulunmaktadır. Bu anlamda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yanı sıra, Cumhurbaşkanı ve Başbakan gibi sıfatların da bu yönde açıklamaları mevcuttur.

Bu noktada ilgili Bakanlık tarafından iki farklı uygulama yapılmaktadır. Bu uygulamalar ise çeyiz hesabı ve devlet destekli evlilik kredisi olarak gündemdedir. Bakanlık tarafından yürütülmekte olan bu teşvik uygulamalarının detayları içeriğimizde yer alacak.

Çeyiz hesapları ve teşvik kredisi için aranan şartlar nelerdir?

Evlilik kararı alan çiftten her ikisinin de 18-24 yaşları arasında olması gerekmektedir.

Hizmetten faydalanmak isteyen kişilerin T.C. vatandaşı olmaları gerekiyor. Bunun yanında çiftin adli sicil kaydı incelemeye alınır ve bu noktada ağır suçların bulunmaması önem taşımaktadır.

Bakanlığın sağladığı evlilik kredisi, maddi olanakları yetersiz olan aileler içindir. Yani bu noktada sadece finansal desteğe gerçekten ihtiyacı olan kişiler teşvikten yararlanabilmektedir.

Teşvik kredisi detayları nelerdir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sağladığı bu hizmette kredi tutarı her çift için de 10.000 Türk Lirasıdır. Verilen bu kredi sıfır faizli olmakla birlikte ilk yıl geri ödeme talep edilmemektedir. Çift kredilerini 4 yıla kadar vadeyle ödeme imkanına sahiptir. Kişi dilerse geri ödemeleri daha erken de başlatabilmektedir.

Evlilik kredisi sağlayan bankalar hangileridir?

Bu anlamda en çok öne çıkan bankalar; Ziraat Bankası, ING Bank ve Yapı Kredi Bankası’dır.

Yapı Kredi Bankası, 48 aya kadar vade seçeneğiyle bütün düğün ihtiyaçları için kredi sağlamaktadır.

En az 3 aydır sigortada çalışıyor olan kişilere kredi sağlanmaktadır. Başvurular sadece banka şubesinden alınmaktadır. Şubeye teslim edilmesi gereken belgeler ise; nüfus cüzdanı, gelir belgesi ve ikametgah belgesidir.

Ziraat Bankası evlilik kredisi 48 ay vadeli ve 50.000 TL üst limitlidir. Yüzde 1.20 faiz oranıyla sağlanan teşvik kredisinden faydalanmak isteyen tüketicilerin, en az 3 yıl boyunca sigortalı olarak çalışması gerekmektedir.

ING Bank evlilik kredisi yüzde 1.09’dan başlayan faiz oranlarıyla sağlanmaktadır. Banka faiz oranlarını müşterinin kredi notuna göre değiştirme hakkına sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir