Anasayfa / Devlet Kredileri / Devlet Hayvan Alımı ve Ahır Yapımı 2018 Yılı Hibe Destekleri

Devlet Hayvan Alımı ve Ahır Yapımı 2018 Yılı Hibe Destekleri

Hayvancılık sektörü Türkiye’de geniş bir üretim kitlesine sahip olan bir sektördür. Çünkü Türkiye’nin iklim şartları ve coğrafi özellikleri, üreticilerin hayvancılık alanında kolay bir şekilde çalışarak gelir elde edebilmesini sağlamaktadır. Bu kapsamda da hayvancılık sektöründen elde edilen gelirlerin artırılması ve ülke ekonomisinin yerli üretim aracılığı ile büyümesi önem taşımaktadır. Türkiye’de hayvancılık sektöründen elde edilen gelirler pek tabii ki ekonomi üzerinde çok önemli bir ağırlığa sahiptir. Çünkü bu üretimin artması tamamen yerli koşullarda üretilen hayvansal ürünlerin, yerli araçlar ile satışa sunulması demektir. Bu durum da haliyle ithalatın azalıp, ihracatın artmasına neden olmakta ve ekonomiyi dengelemekte etkili olmaktadır. 

Bahsettiğimiz hassas özellikleri ile hayvancılık sektörü, Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olduğundan devlete bağlı ilgili bakanlıklar, bu sektörün modenleştirilmesi ve geliştirilmesi adına önemli destekler sağlamaktadır. Bu kapsamda, hibe destekleri ve kredilendirme olanakları ile özel finansman imkanları sağlanırken, çeşitli kuruluşlar da hayvancılıüı destekleyen uygulamalar gerçekleştirmektedir. Özellikle DAP, GAP, KOP, ve DOKAP projelerine dahil olan illere özel desteklemeler sağlanmaktadır.

AHIR MASRAFLARINA HİBE DESTEKLERİ

Hayvancılık sektöründe çalışanlar için önemli bir mesele olan hayvanların barınma koşulları, hayvanların sağlıklı bir şekilde yetişmesi ve ürün vermesi için çok önemlidir. Ahırın ışıklandırması, havalandırılması, ortamın hijyeni, yemleme ve sulama sistemleri, kışın sıcak, yazın serin kalması hayvancılık işindeki birey için maliyetlidir. Bu yönden de ahır yapmak isteyenlere desteklemelere verilmektedir. Bu desteklemelerde verilen ödenekler üstelik yarı yarıya hibedir. Siz de başvurunuzu yaparak devlet ahır hibe destekleri ile ahırınızı kurabilirsiniz.

DESTEKLEME HAKKINDA;

Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Konya Ovası, Doğu Karadeniz bölgelerinde yer alan belirli illere, bu bölgelere özel projeler ile %50 ahır hibe desteği verilmektedir. Bu kapsamda;

-Büyükbaş hayvancılıkta 10-49

-Küçükbaş hayvancılıkta 100-200 kapasiteli bir ahır projesi hazırlanmalıdır. Bu projeler ahırı faal olanlar ve ahırı yapacak olanlar için farklı şekillerde tahsis edilmektedir. Başvurusunu yapmak isteyenler öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemi’nde kayıtlı olmalıdır. Ardından başvurunarını Tarım İl Müdürlükleri’ne projelerini ve başvuru formunu ibraz ederek bireysel olarak yapabilmektedirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir