Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Devlet Kredileri / Devletin İşletmelere Verdiği Geri Ödemesiz Krediler 2017

Devletin İşletmelere Verdiği Geri Ödemesiz Krediler 2017

 

Devletin verdiği geri ödemesiz krediler bir çok sektöre rahat bir nefes aldırtıyor. Bu krediler yeni bir iş kurmak isteyen, mevcut işini geliştirmek isteyenlerin büyük destekcisi oluyor. Bu krediler çeşitlilik göstermekte : Esnaf odalarından alınan faizsiz yada düşük faizli krediler, bankaların KOBİ bankacılığı hizmeti olarak sundukları düşük faizli krediler olarak sayabiliriz. Bu kredilerin geri ödemesi düşük faizlerlede olsa oluyor.

Ancak Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEP) işletmeleri ve yeni bir iş kuran vatandaşları rahatlatmak adına büyük fırsatlar sunuyor ve geri ödemesiz hibeler sunuyor. Bunun yanında sıfır faizli krediler sağlamaktadır. Faizsiz krediler yanında kredilerin ödemesini erteleme imkanıda sunmaktalar.

KOSGEP’in sağladığı bu hibelerden ve faizsiz kredilerden yararlanmak için çeşitli şartları sağlamak gerekmekte. Bunlar çok ağır şartlar olmamakla birlikte işi ciddiye alan her vatandaşın rahatlıkla sağlayabileceği şartlardır. Bu şartlar:

18 yaşını tamamlamış olmak.  Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEP) üniversitelerde ve çeşitli kuruluşlarda Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi vermekte. Bu eğitimi tamamlamadan hibe programına katılamıyorsunuz. KOSGEP’ in sunduğu bu eğitimleri başarılı olarak tamamlamaz iseniz bu hibe programındanda yararlanamıyorsunuz.

Bu eğitimde girişimcilik nedir, hangi konularda hibe veriliyor,verilen kredilerin çeşitleri anlatılmakta ve en önemlisi İş Planı nasıl hazırlanır öğretiliyor ve İş Planı hazırlanıyor. İş Planı hazırlarken uygulayacağınız aşamalar nelerdir, gelecekte nasıl bir boyut alacak, hedef kitleniz nedir, işi yaparken harcadığınız maliyetler nedir, aldığınız ürünlerin maliyeti nedir, aylık kazançlarınız, yıllık kazançlarınız nelerdir gibi bilgileri yazıyorsunuz. İş planını kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi profesyönel yardım alıp iş planını bir başkasına daha profösyönel bir şekilde hazırlatabilirsiniz.

Bu hazırlanan iş planı  Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığında bir kurula sunuyorsunuz. Bunların hepsini tamamladığınız takdirde 50 bin tl ye kadar sağlanan geri ödemesiz hibeyi kullanabiliyorsunuz. Bu hibeyi alıp yeni bir iş açabilir yada mevcut işinizi geliştirebilirsiniz.

KOSGEP’ in sağladığı bu hibeden yaralandığınızda KOSGEP tarafından sürekli denetim altında oluyorsunuz.

Ayrıca şunu da unutmamak lazım, kimse sizin işe başladığınızı görmeden çıkartıp bu hibeyi size vermez, belli bir işe başlamanız gerekmektedir bu hibeye sahip olabilmeniz için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir