Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Bilgi / Devletten Eski Hükümlülere ve Mahkumlara Kredi ve Hibe Destekleri Kampanyaları

Devletten Eski Hükümlülere ve Mahkumlara Kredi ve Hibe Destekleri Kampanyaları

Ülkemizde yaşayan bütün vatandaşları değerlendirebilmek, onların hayat kazanabilmesini sağlayabilmek adına önemli destekler verilmektedir. Devlet, özellikle de genç girişimciler için hibe ve sıfır faizli kredi olanakları sağlamaktadır. Bu noktada da sayısız kişi bu teşviklerle işletme sahibi olmuştur.

Şimdi ise, eski hükümlülere ve mahkumlara kredi ve hibe destekleri verilmektedir. Hapisten çıkan kişilerin yaşama kazandırılması ve yeniden suç işlememesi için bu destekler sağlanmaktadır. Üstelik sağlanan bu teşvik imkanı için çok yoğun bir ilgi olduğu iddia edilmektedir. İçeriğimizde de bu konuya ilişkin detaylı bilgiler yer alacaktır.

Hüküm giymiş kişilere sağlanan olanaklar

Devlet, tahliye olmuş ve maddi olanaklarını sağlayamayan bireyler için özel imkanlar tanımaktadır. Yeni iş kurmak isteyen hükümlüler için İŞKUR tarafından 36 bin Türk Lirası değerinde hibe verilmektedir. Kişi dilerse KOSGEB girişimcilik desteklerinden de faydalanabilmektedir.

KOSGEB’te hibe ve sıfır faizli krediler sağlamaktadır. Bu anlamda kadın ve erkek girişimcilere sayısız destekler sağlanmıştır. Kurumun 32 saatlik uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılım gösterilmelidir. Eğitimlerini tamamlayan kişiye girişimcilik sertifikası verilmektedir. 

Verilen bu sertifika, sağlanacak olan hibe ve sıfır faizli krediler için bir adım niteliğindedir. KOSGEB, 50.000 TL’ye kadar hibe, 100.000 TL’ye kadar da sıfır faizli kredi sağlamaktadır. Sıfır faizli krediye sahip olan birey ilk 1 yıl geri öedme yapmak zorunda değildir. 48 ay vade imkanıyla sağlanan bu kredi toplam 5 yıl içerisinde geri ödenebilmektedir. Bu noktada kişi işletme açmak için gerekli bütün sermayeyi KOSGEB’in hibe veya kredisiyle finanse edebilmektedir.

Özellikle de uzun süre cezaevinde kalmış kişiler, tahliye oldukları zaman ne yapacaklarını bilemeyebilir. Her geçen gün gelişmekte olan teknolojiye uyum sağlamak bir hayli zor olabilmektedir. Bunun yanı sıra uzun süre hüküm giyen kişiler eski tanıdıklarını bambaşka bir halde görebilmektedir. Bu durum da kişiyi çok büyük bir boşluğun içerisine atmaktadır.

Sosyal yaşama adapte olma sürecinde çoğu zaman başarısızlık görülmektedir. Kişi de böylelikle bir anlamda yeni suçlar işleyerek cezaevine girmeye teşvik olmaktadır. Çünkü kişi uzun süre cezaevinde kaldığı için artık dış yaşama adapte olamayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir