Anasayfa / Bilgi / Dosya Masrafsız İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Dosya Masrafsız İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Finansal kuruluşlar olan bankalar tüketicilere çeşitli nakdi ihtiyaçlarında finansal kaynaklar sağlarlar ve sağladıkları bu kaynaklardan çeşitli gelirler elde ederler. Faiz oranı uygulaması bu gelirin sağlandığı başlıca araçtır. Faiz oranı uygulaması tüketicilere aslında sunulan kredinin kira bedeli gibidir ve tüketici kullandığı krediyi taksitler ile geri öderken, eş zamanlı olarak faiz ödemesini de yaparak, bu kirayı öderler. Öte yandan bankalar başka masrafları da tüketicilerden talep edebilmektedirler. Bunlar arasında da en yaygın olanı dosya masrafıdır. 

Dosya masrafı (kredi tahsis bedeli), tüketiciye açılan kredilendirme için talep edilen bir ödemedir ve kullandırılan kredinin belirli bir oranına kadar alınabilmektedir. Bu oran sabit olarak BDDK tarafından belirlenmiştir ve binde beş oranındadır. Tüketiciler kredi kullanacakları zaman, bu ödeme kredi tutarlarına yansıtılır veya doğrudan ödemesi alınır. Bazı bankalar ise çıkarmış oldukları kampanyalar ile tüketicilerden masraf almaksızın kredilendirme sağlamaktadır. Bu sayede de yarattıkları ayrıcalık ile müşteri kazanmaktadırlar. 

FAİZ ORANLARINA DİKKATE

Eğer bir banka dosya masrafsız kredi kampanyası başlattıysa genel olarak buradan düştüğü masrafı faiz oranına yansıtmaktadır. Önek olarak bir bankanın masraf talep ettiği kredi için uyguladığı faiz oranı %1.25 iken, dosya masrafsız olarak aynı krediyi kullandırdığında uyguladığı faiz oranı %1.30 olmaktadır. Bu sayede de o masrafı aslında her halükarda tüketiciden almış olmaktadır. Bu nedenle eğer dosya masrafsız krediler aracılığı ile kredi kullanacaksanız, burada alacağınız kredinin faiz oranına dikkat etmenizde fayda vardır. Diğer bankaların da masrafsız kredilerinin faiz oranlarını değerlendirmelisiniz.

HANGİ BANKALAR VERİYOR

Bugün Türkiye’de dosya masrafsız olarak kredi kullandıran bankalar şunlardır; Ziraat Bankası, ING Bank, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Denizbank, QNB Finansbank, HSBC Bankası. Bu bankalara yapacağınız kredi başvurularında, dosya masrafsız kredi kampanyası uygulamaları ile ekstra bir ödeme yapmaksızın bankadan kredi kullanabilmeniz mümkündür.

Tekrar beyan etmemiz gerekir ise bu bankaların sundukları masrafsız kredilerde uygulanan faiz oranı da diğer kredilere göre daha fazladır ve bu nedenle eğer kredi kullanacaksanız, öncelikle faiz oranlarını değerlendirmelisiniz. Bankaların sundukları faiz oranlarını karşılaştırmalı ve sizin bütçeniz için en uygun olan altenatifi tercih etmelisiniz. Çünkü faiz oranının fazla olması taksit tutarlarının da fazla olması demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir