Anasayfa / Bilgi / Dükkan Açmak İçin Gereken Belgeler

Dükkan Açmak İçin Gereken Belgeler

Ülkemizde işyeri sahibi olabilmek için, ilgili makamlarla görüşmeli ve bu makamlara evraklar götürülmelidir. İçeriğimizde de iş yeri açmak ile ilgili merak edilen detayları yanıtlayacağız.

Hangi makamlara başvurmak gerekmektedir?

İşyeri açabilmek için Vergi dairesine, SGK’ya, iş yerine bağlı olan belediyeye, ticaret veya esnaf odalarına ve muhasebeciye başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Vergi dairesi için gerekli evraklar nelerdir?

İş yerinin bulunduğu bölgedeki vergi dairesine gitmeniz gerekmekte ve burada iş ile ilgili formlar doldurulması gerekmektedir. Eğer gerçek kişi tarafından iş yeri açılıyorsa, başlama formu iş yerini açacak kişi tarafından imzalanmalıdır.

SGK Bağkur başvurusu ve gerekli evraklar

İşyeri açan bütün gerçek kişiler bağkur sigortalısı olmak durumundadır. Bağ-Kur’a kayıt yaptırmak için Bağ-Kur İl Müdürlüklerine başvuruda bulunmak ve Bağkur giriş bildirgesinin ilgili dairelere onaylatılması gerekmektedir.

Ticaret odası için gerekli evraklar nelerdir?

Bir işyeri sahibi, ticari işletme açıldığı ilk günden on beş gün içerisinde ticari işletmesini, ticaret unvanını ve işletme merkezinin bulunduğu yeri ticaret siciline tescil ettirmek zorundadır. Ticaret unvanı ve imza notere tasdik ettirildikten sonra ise sicil memuruna tevdi etmek durumundadır. Merkezi Türkiye’de bulunmakta olan bütün işletmelerin şubeleri, bulundukları yerin ticari siciline ilan olmalıdır.

Ticaret sicili için gerekli evraklar

Gerçek kişiler için iki adet imza beyannamesi, vergi levhası fotokopisi, dükkanın kira kontratı veya tapu fotokopisi, ikametgah ilmühaberi, taahhütname, ticaret odasından verilmiş olan dilekçe gerekmektedir.

Esnaf ve Sanatkarlar odasına kayıt olmak için gereken evraklar ise vergi levhası fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah belgesi, kişinin şahsi aracı varsa araç ruhsat fotokopisi, sicil ilan ve harç bedeli dekont önekleri gerekmektedir.

3308 nolu Mesleki Eğitim Yasası kapsamında olan mesleklerde çalışacak olan bütün esnafların ustalık belgesinin bir öneği talep edilmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir