Perşembe , Eylül 20 2018
Anasayfa / Bilgi / Esgm Merkeze Gönderildi Ne Demek? Rapor Parası Sorgulama

Esgm Merkeze Gönderildi Ne Demek? Rapor Parası Sorgulama

İş kazaları, hastalık vs. gibi durumlarda çalışanlar yasal olarak iş görememezlik parası alırlar. Buna halk arasında rapor parası deniliyor. Bu rapor parasını alabilmek için birtakım şartlar mevcut. Raporunuzun sağlık kurulu tarafından verilmesi gerekir. Rapor parası alabilmesi için üç ay önceden sigorta priminin ödenmeye başlaması gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu bir iki iş günü için rapor alanların parasını ödememekte. İşverenin anlayışı doğrultusunda bu iki günlük ücreti işveren verebilir. İş görerememezlik parasının yatıp yatmadığı ya da ne kadar yattığı ile ilgili sorularınızı bu işlemi sorgulatarakta öğrenebilirsiniz. Sorgulatma işlemi sırasında birtakım ibarelerle karşılaşabilir bu durumda ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Zira yanlış fikir yürütmeler sayesinde yanlış işler yapabilirsiniz.  Öneğin esgm merkeze gönderildi mesajı ile karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiği konusunda biraz bilgi verelim. 

Aldığınız rapor Sosyal Güvenlik Kurumu’na ulaştığında hesabınıza yatacak ücreti belirler. Rapor paranız Ziraat Bankasına yattığı gibi eğer hesabınız varsa hesabınıza da yatabiliyor. Sigortalı çalışan rapor parasını alabilmesi yaklaşık 30 iş günü kadar beklemesi gerekir. Rapor paranızın yatıp yatmadığını ya da ne kadar yattığını işlemi sorgulatarakta öğrenebiliyorsunuz. Bu noktada e-devlet uygulamasından yardım alabilirsiniz. Sorgulama işleminizi yaptığınızda şöyle ibarelerle karşılaşabilirsiniz. Esgm merkeze gönderildi, bankaya gönderildi, ödendi ya da emanete alındı gibi. Esgm merkeze gönderildi demek rapor paranız ile ilgili işlemler tamamlandığını Sosyal Güvenlik Kurumunun onayına sulduğunu ve ardından bankaya ya da hesabınıza yatacağını ifade eder.

E-devlet üzerinden yaptığınız sorgulamada egs gönderildi ibaresini gördüğünüzde yaklaşık 2 hafta içinde rapor paranız hesabınıza yatacaktır. Esgm merkeze gönderildi ifadesini sigorta çalışanları bilmediği zaman beklemeleri gerektiğini bilmeleri gerekir. Zira yanlış eylemlerde bulunup boşu boşuna zaman harcayabilirler. Sosya Güvenlik Kurumu onay vermeden paranın bankaya ya da hesabınıza yatmayacağına göre rapor paralarında bir süre beklemek olağan bir durumdur. Rapor parası sorgulama yaparken bu tür ibarelerle karşılaştığınızda bankaya gönderildi ibaresini görene kadar sorulatmaya devam etmelisiniz. Bankaya gönderildi ibaresi ile iş görememezlik rapor parasını bankadan çekebilirsiniz. Çekmediğiniz takdirde banka parayı tekrar Sosyal Güvenlik Kurumuna göderir ve sorgulatma esnasında bu defa emanete alındı ifadesiyle karşılaşırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir