Ana sayfa Gündem Esnaf Kefaletten Alınan Kredi Borçlarını Yeniden Yapılandırma

Esnaf Kefaletten Alınan Kredi Borçlarını Yeniden Yapılandırma

Esnafların kredi borçlarının yapılandırılarak kapatılması ve kara listeden çıkarılabilmeleri için devam eden çalışmalar sonunda kesinlik kazandı. Bu kapsamda esnaflar artık borçlarında kurtulabilecekler.

0
PAYLAŞ

Esnaflar, ekonominin mikro parçaları olarak sundukları hizmetler ve çalışmalar ile ülke ekonomisinde önemli bir rolü üstlenmektedirler. Bu anlamda çalışmalarına devam ederken büyüyebilmek için ise kimi zaman ekstra gelir kaynaklarına ihtiyaç duyarlar ve haliyle de kredilere başvururlar. Bu krediler ile ilgili geri ödemelerde ise kimi zaman zorluklarla karşılaşırlar. Karşılaşılan zorluk esnafların çalışma süreçlerinde birçok zorluk yaşayabilmelerine neden olduğu gibi ödemelerini yapamamaları durumunda da kara listeye girmektedirler. İşte bu durumda kalan esnafların zorluklarının giderilmesi ve çalışma hayatlarını normal şartlarda sürdürebilmeleri için Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, çok önemli çalışmalara imza attıklarını açıklayarak, esnaflara ikinci borç yapılandırma müjdesini verdi.

ESNAF KREDİ VE KEFALET KOOPERATİFİNDEN ALINAN BORÇLAR YAPILANDIRILACAK

Esnafların avantajlı olarak kredi kullanabildikleri kooperatif kurumu olan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, esnafların kredilerini yapılandıracak. Daha önce de esnafların borç yükümlülüklerinin hafifletilebilmesi için bu tarz bir yapılandırmayı sene içerisinde gerçekleştiren kooperatife bir defa daha direktif verildi ve 2017 bitmeden yapılandırmalar için çalışmalar başlatıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin verdiği müjdeli habere göre 29 Eylül’e kadar kooperatiflerden kredi alan kişiler bağlı oldukları kooperatife yapılandırma başvurusunda bulunarak, borcunu yeniden vadelendirme imkanına sahip olabilecek.

48 AYA KADAR VADELENDİRME İMKANI OLACAK

Esnafların faizsiz olarak aldıkları bu kredi borçlarının kapatılmasında bazı esnaflara faizsiz yapılandırma yapılacak ve gecikme borçları da silinecek. Bununla beraber yeniden yapılandırma yapan esnaflara 12 ile 24 ay arasında vade seçenekleri sunulacak. Bu seçeneklerden 12 ayı tercih eden esnaflara yıllık %8, 24 ayı tercih edenlere ise %12 oranında faiz uygulanacak. Esnaflar bu imkanlardan düşük faizler ile faydalanırken, 15 Temmuz Şehitleri ve Gazilerinin yakınlarına 48 aya kadar vadesiz yapılandırma şansı verilecek. 

Verilen bu müjdeli haber ile birlikte binlerce esnafımız kredilerini yapılandırmak için harekete geçerken birçok kişi bu sayede borçlarından kısa sürede kurtularak işletmesini yeniden düzenli bir ekonomik kuruma dönüştürebilecek. Ticaret dünyasında hareketliliği artırmak ve yerli istihdam ile yerli üretimi yükseltmek için yapılan bu çalışma için son başvurular ise 29 Eylül’de yapılacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here