Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Esnaf Kredisi / Esnafa 1 Yıl Ödemesiz İşletme Destekleme Kredisi Şartları Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır

Esnafa 1 Yıl Ödemesiz İşletme Destekleme Kredisi Şartları Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk  Özlü ve KOSGEB Başkanı Recep Biçer, 2017 yılında işletmelerin kosgeb tarafından verilen 50 bin lira faizsiz, bir yıl ödemesiz ve toplamda 3 yıl vadeli kredi imkanından yararlanabileceklerini açıklamışlardı. Yapılan açıklama ile yoğun ilgi gören esnafa işletme destekleme kredisi, şartları tutan tüm esnafın bu imkandan yararlanabilmesi sağlanmaktadır. Geçtiğimiz yıl krediyi almak için başvuran esnafın 2017 yılı içerisinde krediye yeniden başvurmasına gerek yoktur. Geçtiğimiz yıl krediyi kullanmak için başvuruda bulunan esnafın bu yıl da başvurusu geçerli sayılacaktır. 

Esnafa 1 Yıl Ödemesizi İşletme Destek Kredisi Kullanım Şartları Nelerdir?

Esnafa işletme desteği sağlamak amacıyla 1 yıl ödemesiz toplamda 3 yıl vade ile faizsiz 50 bin lira kredi desteğinden faydalanmak için; Kosgeb’e başvuru yapmış olmak, İşletmelerin Kosgeb veri tabanına kayıt yaptırmış olması gerekmektedir, Kosgeb’e kayıtlı olan işletmelerin beyannnameleri güncel olması, İşletmelerin çalışan sayısı ve net satış hasılatı daha az olandan başlayarak sıralama yapılacaktır.

Geçtiğimiz yıl verilmeye başlanan esnafa 50 bin lira faizsiz kredi için başvuru yapanlar tekrar başvuru yapmadan krediden faydalanabilecekler. Esnafa işletme desteği sağlamak için Kosgeb tarafından verilecek olan 50 bin lira 1 yıl ödemesiz kredi imkanından faydalanmak isteyen işletmelerin çalışan sayısı ile satış hasılatı miktarlarının belirleyici olacağı belirtilmiştir. Kosgeb’in esnafa işletme desteği kredisinden faydalanmak isteyen işletmelerin başvuruda bulunmadan önce mağdur olmamak için Kosgeb’in veri tabanına kayıt işlemlerini önceden yaptırmaları gerekmektedir. Geçtiğimiz yıl yapılan başvurularda birçok işletmenin başvurusu Kosgeb’in veri tabanına kayıtlı olmadıkları için olumlu sonuçlanmamıştır. Bu yıl toplamda 230 bin başvurunun yapıldığı ve başvuran işletmelerin hepsinin Kosgeb esnafa işletme desteği kredisinden faydalanabilme imkanı sağlanacağı açıklanmıştır. Başvurusu onaylanan işletmenin kayıtlı cep telefonuna KAZANDINIZ yazan bilgi mesajı gelmektedir. Kosgeb kredisini kullanmaya hak kazanmış olan işletme anlaşma sağlanmış bankalardan kredi başvurusunda bulunabilir, kredisini kullanmaya başlayabilir.

Anlaşma sağlanmış bankalar ise;

Özel Bankalar; Ankbank, Denizbank, Garanti Bankası, QNB Finansbank, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası

Kamusal Bankalar; Türkiye Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir