Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Bilgi / Esnafa Devletten 30 Bin Lira Faizsiz Kredi Başvuru Şartları

Esnafa Devletten 30 Bin Lira Faizsiz Kredi Başvuru Şartları

Gün geçtikçe yükselen fiyatlar üreticiyi, satıcıyı ve tüketiciyi zor duruma sokmuştur. Üretici mahsulunu toplamakta, satıcı yükselen fiyat politikasına oldukça duyarlı olan tüketicilere ürün satmak konusunda sıkıntılar yaşıyorlar. Tüketiciler ise yükselen bu fiyatlar nedeni ile şikayetçi ve ihtiyaçlarını giderememenin ya da ihtiyaçlarını karşılamak konusunda yaşadığı zorluklar nedeni ile sorunlar yaşıyorlar.

Ülke ekonomisi son dönemlerde çalkantılı olan bir durum içine girmiş ve ekonomik kalkınmayı tam anlamı ile yaşayamamıştır. Satıcı konumundaki esnafta yükselen bu fiyatlar konusunda müşterilerinin talebini karşılamak için bankalara başvurmaya başlamışlardır. Bankalar her ne kadar müşterilerin uygun krediler sunuyor olsalar da esnaf kredileri bir süre boyunca esnafın en çok şikayet ettiği kredilerden olmuştur. Sunulan esnaf kredisi paketlerinde yüksek tutarlardaki faizsiz krediler masraflarının çok olması nedeni ile birçok esnafın kredi kullanımını olumsuz yönde etkilemiştir. Esnaf 30 bin Türk Lirası kredi çektiğinde 3-4 bin Türk Lirası gibi bir kesinti ile karşılaşıyorlardı. Gümrük Bakanlığı bankalar ile anlaşma sağlayarak yüksek miktarda kredi kullanımı yapacak müşterilerin bankalar tarafından 500 Türk Lirası masrafa tabii tutulmalarını sağladı.

Devlet, esnafın artan masrafları ve durgun piyasa durumu nedeni ile faizsiz 30 bin Türk Lirası kredi kullanım imkanı sağlıyor. Bu kredi paketinden birçok esnaf faydalanabilecektir. Sunulan bu kredi paketi ile küçük işletme sahiplerinden başlayarak ekonominin canlanmasını sağlamayı amaçlıyorlar. Bu krediden faydalanmak isteyen esnaflar hemen başvuruda bulunabilirler. Bankalar esnafların ödemelerinde sorun yaşamamaları için esnafa göre ödeme planları düzenlenir. Bu krediden faydalanmak isteyen esnafların aşağıda bahsedeceğim maddelerdeki şartlar dahilinde krediyi kullanabilirler. 

– Taksitlendirilmiş yada ertelenmiş borcu olan esnaflar ve kredi borcu bulunup yeni yapılandırılmış geri ödeme süreci devam eden esnaflar, bu krediden borçlarının tamamını kredi aldıkları veya yapılandırdıkları bankaya ödemeden bu krediden faydalanamayacaklardır.

– 30 bin lira faizsiz krediyi aldıktan sonra esnafın taksitlerini zamanında ödememesi durumunda vade tarihi, taksit vadesi tarihinden itibaren geciken tutarlar için bu karar hükümleri uygulanmayacaktır.

– Geçmiş dönemde Esnaf ve Sanatkarlar, Kredi ve Kefalet Kooperatifleri tarafından kredi kullanmış olan esnaflar bu krediden yararlanamayacaklardır. Özel bankalar bu kapsamında dışında olduğundan, özel bankalara borcu olanlar 30 bin lira faizsiz kredi başvurusunda bulunabilirler.

– Herhangi bir kamu kurum kuruluşlarından hibe desteği veya faizsiz kredi kullanan esnaflar aynı işletme için kredi alamaz. 30 bin lira faizsiz krediye başvuru yapacaklar için bu konuda taahhütname alınır.

Bu krediden yaralanmak isteyen esnaflar bazı şartları ve belgeleri yerine getirmelidir. Bunlar;

– Esnafın yeni dükkan açtığına dair belge,

– Esnaf veya ticaret odalarına kayır begeleri,

– İş yeri sahibine veya varsa ortağına ait kimlik fotokopisi,

– Ticaret sicil gazetesi ile imza sürküleri,

– Eski esnaflar için 3 yılı kapsayan gelir belgesi, yeni esnaflardan bu belge talep edilemediği için kredi limitleri daha düşük değerlendirilecektir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir