Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Esnaf Kredisi / Esnafa Devletten Yeni İşyeri ve Araç için 500 Bin Lira Düşük Faizle Kredi Verilecek!

Esnafa Devletten Yeni İşyeri ve Araç için 500 Bin Lira Düşük Faizle Kredi Verilecek!

Akparti grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, esnafa verilen kredi imkanlarına değindi. Kredi imkanlarını az bulan Binali Yıldırım, kredi limitlerini arttırarak esnafın yüzünü güldürdü.

Esnafları sevindirecek gelişme Başbakan Binali yıldırımdan geldi. 

Geçtiğimiz günlerde Akparti  grup toplantısında konuşan Binali Yıldırım, esnaflara verilen kredi imkanlarına değindi. 2002’den bu yana ekonomide ki esnafların önemine değinen Başbakan, Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi ve Halk Bankası iş birliğinde esnafa sunulan kredilerden bahsederek 3 yeni kredi müjdesi verdi. 

Küçük ve orta büyüklükteki esnafların ve işletmelerin ekonomimizde büyük öneme sahip olduğunu biliyoruz. En azından iç piyasanın ya da ekonominin hareketlenmesini ve gelir gider dengesini ayarlayan işletmelere devlet destek çıkıyor. İş yeri açmaları ya da işlerini büyültmeleri, işletmelerine mal temini yapabilmelerini sağlamak amacı ile esnaflara kredi imkanı sunuyor. Devlet, banka ve işletme örgütleri ile birleşerek, esnafın kendisini geliştirmesine yardımcı oluyor.

Başbakan Binali Yıldırım Akparti genel toplantısında esnaflara dair yapmış olduğu konuşmada esnafa verilen düşük faizli krediye de değindi. Esnafa işletmesi için düşük faizle verilen 150 bin TL kredi arttırılarak 200 bin TL’ye çıkarıldı. Ancak ennaf kurum ve kuruluşlarına üye olanlar daha düşük faizle kredi çekebilmektedir. Ancak bu krediyi düşük faizle çekebilmenin şartları vardır. Bu şartlar; Öncelikli şart esnaf yani zanaatkar olmak, başka bir kooperatife üye olmamak kaydıyla kefalet kooperatifine üye olmak, krediye başvuran esnafın ikametinin kefalet kooperatifine başvurduğu yerde olması kaydı ile kredi verilmektedir. 

Esnaf 200 bin TL’lik krediyi almak için Esnaf Kefalet Kooperatifi ve Halk Banka müraacat etmesi gerekmektedir. Gerekli şartları sağlayan esnafa istediği kredi imkanı sunulacaktır. 

Bir müjde de yeni araç alma kredisi olarak geldi. Bir işletme kamyon, kamyonet vb. araçlar için daha önceki yıllarda en fazla 150 bin TL’lik 36 ay vade süreyle kredi alabiliyordu. Başbakan Binali Yıldırım’ın talebi üzerine yeni araç almak iteyen esnafa kredi limiti ve vade süresi arttırıldı. 500 bin TL kredi ve 5 yıl vade süresi ile esnaf araç sahibi olabilmektedir. 

İş yeri alma kredisine de değinen Başbakan Binali Yıldırım, iş yeri satın almak isteyen işletmeciye yne kredi limiti ve vade süresi ile yardımcı olmaktadır. Konut kredisi tarzında bir krediye benzeyen bu kredini önceki yıllarda en fazla 150 bin TL ile 3 yıl vade süresiyle ödeniyordu. Talep doğrultusunda 500 bin TL limite çıkarılan kredinin vade süresi 10 yıl olarak belirlendi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir