Anasayfa / Konut Kredisi / Ev Kredimi Yapılandırmak İstiyorum Ne Yapmalıyım? Şartlar ve Faiz Oranları

Ev Kredimi Yapılandırmak İstiyorum Ne Yapmalıyım? Şartlar ve Faiz Oranları

Bankacılık sektöründe yer alan bankaların tüketicilere sağladıkları avantajlı bir olanak da konut kredileridir. Konut kredileri tüketicilere tahsis edildikten sonra, kişiler konut satın alımı yaparlar ve daha sonra bu kredi borcunuzu belirli bir vade süresince de faiz oranı ile geri öderler. Bu geri ödeme aslında tıpkı kira ödemek gibidir ve bu nedenle konut kredisi için kira öder gibi ev sahibi olmak deyimi kullanılır. Bu kapsamda birçok tüketici artan gayrimenkul fiyatlarının gelecek de daha da yükselmesine karşı konut kredisi kullanmaktadır. Kullanılan konut kredileri ise her ne kadar uzun vadeli olsa da, faiz oranı etkisi ile yüklü tutarlarda taksit ile geri ödenmektedir.

Bugün milyonlarca kişi kullanmış olduğu kredilerin borcunu ödeyememek konusunda problemler yaşamaktadırlar. Bu durum nedeni ile de kredi borcu ödemelerinde aksaklıklar yaşayarak, bankalar ile ilişkileri bozulmaktadır. Bu durumun bir çözümü ise kredi yapılandırmadır. Kredi yapılandırma, var olan kredi borcunuzun banka tarafından mahsup edilerek, yeni bir kredi ile ödenmesi ve yeniden vadelendirilerek tarafınıza sunulmasıdır.

KONUT KREDİSİNİ YAPILANDIRMAK

Konut krediler genel olarak diğer kredi türlerine göre daha yüksek tutarlı olduğundan, bu kredi borcunu geri ödeyemeyen kişiler taksit yüklerini hafifletmek için konut kredisi yapılandırma yapan bankalar aracılığı ile yapılandırma yapmaktadır. Eğer merak ettiğiniz husus konut kredisi yapılandırma nasıl olur ise şöyle açıklayabiliriz;

1-Yapılandırma için yalnızca kendi kredi kullandığınız bankaya başvurmanız gerekmez. Diğer bankalar da bu borcunuzu kapattıktan sonra yeni yapılandırma kredisini tarafınıza tahakkuk ettirebilir.

2-Yapılandırma yapmadan önce tarafınıza uygulanacak olan yeni faiz oranı ve vade süresine dikkat edin. Zira yeni bir faiz ve daha uzun vade uygulanması nedeni ile taksit tutarlarınız yine de çok ciddi azalma göstermeyebilir. Taksit tutarlarınız düşse dahi, vade sonundaki ödemeniz çok yüksek tutarlarda olabilir.

3-Yapılandırma için, kredi yapılandıran bankaya en düşük faiz oranı döneminde başvurmalısınız. Başvurunuzda banka diğer kredi borcunuzu erkenden ödeyeceğinden tarafınıza ayrıca borcu erken ödeme cezası olarak belirli bir tutar uygulanır. Ayrıca bunun yanında konut kredisi yapılandırma ücreti de tarafınıza tahakkuk ettirilir.

Bu maddeleri dikkate alarak yapılandırma başvurunuzu, ilgili bankalara yapabilir ve taksitlerinizi hafifleterek, borcunuzu daha rahat bir şekilde ödeyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir