Pazartesi , Eylül 24 2018
Anasayfa / Gündem / Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatar? Hangi İllerde Ne Zaman Yatmaya Başlar

Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatar? Hangi İllerde Ne Zaman Yatmaya Başlar

Devlet tarafından yasallaşana torba yasası içinde evde bakım maaşı yasa tasarısı düzenli bir şekilde yatmaya devam ediyor. Engelli ve bakıma muhtaç kişilerin  aylık olarak alacakları bu maaş sayesinde birçok ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. 

 Belli bir oranda engeli olan ve çoğu ihtiyacını kendileri karşılayamayacak olan yaşlılara ve yakınlarına evde bakım maaşı ödeniyor. Her ay belirlenen illerde  şartalara uygun olan kişilere evde bakım maaşı yatmaktadır. 

Evde Bakım Maaşı Ne kadar?

Haziran ayında ödenecek evde bakım maaşlarının tutarı 960,58 TL olarak belirtildi. her ay ödenen evde bakım maaşının ilerdeki aylarda artacağı söyleniyor.

 Engelli ve yaşlı kişilere bakacak olan bakıcılara ödenen bu para ile bir çok ihtiyaç giderilir. 

Evde Bakım Maaşı Almanın Şartları?

Evde bakım parası almak isteyen ailler başvuruda bulunmaları gerekir. İlk etapta “Ağır Özürlü” sınıfına giren vatandaşlara evde bakım maaşı bağlanır. 

Özürlü kişinin başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek düzeyde olması yani tuvalet, beslenme ihtiyacını, giyinip-soyunabilme, merdiven inip çıkabilmek.

– Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olunan birey sayısına göre kendisine düşen ortalama aylık gelir tutarının, bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olduğunun (606.95 TL/ 1 Temmuz 2015-31 Aralık 2015) bakım raporu ile tespit edilmesi gerekmektedir. (Aile bireylerinin hesaplanmasında üvey evlatlar, vatani görevini yapmakta olan bireylerde sayılmaktadır. Ayrıca, aile bireylerinin geliri toplamında üniversitede okumakta olan bireylerin almış olduğu öğrenci kredisi ve burslar miktarı ne olursa olsun gelir kapsamı dışında tutulmaktadır.)

– 30.07.2006 tarih 26244 sayılı “Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik” kapsamında bakım ihtiyacı olan engelli koşullarına sahip olmak. 

 Haziran ayı evde bakım maaşı yatan iller henüz belli olmadı.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir