Perşembe , Eylül 20 2018
Anasayfa / Kredi Notu / Findeks’ten Kredi Notu Nasıl Öğrenilir – SMS ile Findex Kredi notu öğrenme

Findeks’ten Kredi Notu Nasıl Öğrenilir – SMS ile Findex Kredi notu öğrenme

Türkiye’de faaliyet göstermekte olan dokuz banka bir araya gelerek Findeks’i oluşturmuştur. Findeks, sektöre bağlı olarak tasarlanmıştır ve bu anlamda hizmet vermek maksadıyla kurulmuştur. Tüketicinin geçmişte yapmış olduğu ödemelerine, hesap hareketliliğine, kredi başvurularına bağlı olarak kredi notu artar veya azalır.

Kredi notu bankacılık işlemleri yapılırken dikkate alınmakta olan en önemli noktadır. Kredi, kredi kartı başvurularında, kredi kartı limit artırımı talebinde kredi notu esas alınmaktadır. Kredi notunun bankacılık anlamında ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu aktardık. Şimdi de Findeks kredi notu sorgulama ile ilgili detaylara yer vereceğiz.

FİNDEKS KREDİ NOTU SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Öncelikle Findex resmi intenet sitesine giriş yapılarak üyelik alınmalıdır. Üye olacak kişi eğer bireysel hesabı için işlem yapacaksa bireysel, ticari üyelik işlemleri yapacaksa ticari hesap açmalıdır. Başvuru için gerekli bilgiler doldurulduktan sonra kısa süre içerisinde sisteme kaydolacaksınız.

www.findeks.com adresi üzerinden kredi notu sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Ücretsiz üyelik aldıktan sonra üye olurken verilen kod ekrana girilmelidir. Daha sonra kredi notu sorgulama butonuna tıklanmalıdır. Kredi kartı veya banka hesabından sorgulama işlem için cüzi miktarda bir tutar alınmaktadır.

Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra kişi kredi risk notuna erişebilmektedir. Sorgulama yapılmaması halinde tüketiciden hiçbir şekilde ek bir ücret talep edilmemektedir. Kaç kez sorgulama yaptığınıza bağlı olarak siteye girilen hesaptan aynı tutar kesilir.

SMS İLE KREDİ NOTU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Artık cep telefonu ile sadece bir kısa mesaj atarak kredi notu öğrenilebilmektedir. Sitenin anlaşmalı olduğu operatörler üzerinden bu işlem gerçekleştirilebilmektedir. Türkiye’de en geniş çaplı hareket eden operatörlerle de anlaşma sağlanmıştır. Kredi raporunuz telefonunuza sms ile birkaç adımla gelmektedir.

Avea, Turkcell veya Vodafone operatörlerinden herhangi birisini kullanan birey, T.C. kimlik numarası boşluk doğum tarihi 1122’ye SMS göndermelidir. Kredi notu kısa bir süre sonra tüketiciye bildirilecektir.

Kredi notu 1 (bir) değerinde olan kişi en riskli grupta yer almaktadır. Bu kişilerin kredi başvuruları anında reddedilir. En yüksek kredi notu ise 1900 olarak belirlenmiştir. Bu tüketiciler için de düşük faiz uygulamalarıyla kredi olanakları sağlanır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir