Perşembe , Eylül 20 2018
Anasayfa / Gündem / Fındık Destekleme Paraları Ne zaman Ödenir? Yılın Hangi Aylarında Ödeme Yapılır

Fındık Destekleme Paraları Ne zaman Ödenir? Yılın Hangi Aylarında Ödeme Yapılır

Ülkemiz fındık üretimi konusunda ihracatta birinici sıradadır. Birçok ülkeye ihracat gerçekleştirdiğimiz fındık alanından devlet bu ihracat oranını arttımakla beraber üretimin artmasına destek vermek için fındık üreticilerine fındık destekleme parası verme kararı almıştır. Üreticilerin kısmende olsa giderlerine yardımcı olmak amacıyla oluşturulmuş bu yardım için fındık üreticileri kendilerine en yakın Tarım ve Köy İşleri Bölge Müdürlüklerine giderek bir dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir. Başvuru sonucunda yetkililer üreticinin arazisine gelip incelemelerde bulunup kişinin fındık destekleme parası alıp almayacağına karar verir. Başvurusu onaylananlar bu yardımı 2017 yılınıda alacaklarıdır. Üreticilere bu yardım 2009 yılında  beri verilmektedir. Bu yardımdan yararlanmak isteyen üreticileriden ise belirli şartları taşımaları istenmektedir. Şartları yerine getiren fındık üreticileri 2017 yılı için fındık destekleme parası almaya hak kazanacaklardır. 

Fındık destekleme parası dekar başına ödenen bir yardımdır. Ne kadar çok dekara sahip araziniz varsa yardımdan o kadar çok faydalanma imkanınız ortaya çıkıyor. Fındık destekleme parası dekar başına 170 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Bu yardımdan faydalanmak için üreticiler 2016 yılında başvurularını gerçekleştirmişlerdir. Mevzuata göre yapılacak destekler başvurudan bir yıl sonra yapılmaktadır. Doğal olarak 2016 yılınının ödemesi bu yıl yapılmaktadır. Fındık destekleme parasının dağıtılma tarihi ise 7 Nisan 2017 itibariyle başlayacaktır. Üreticiler fındık destekleme paralarını Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarının son rakamlarına göre almaya başlayacaklardır. Bu destekten faydalanmak isteyen kişiler Çiftçi Kayıt Sistemine ve Fındık Kayıt Sistemine kayıtlı olmak zorundadırlar ve fındık üretimi yaptığını belgelemeleri gerekmektedir. Yanlış beyanda bulunan kişilere ödeme yapılmayacaktır. Ayrıca fındık bahçelerinde başka üretimde gerçekleştirenler bu destekten faydalanamayacaklardır. Kamu kurum ve kuruluş ile ortaklıklarıda bu porjeden yararlanamayacaklar arasındadır. Destekten yararlanmak için bu kıstaslara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Fındık üreticilerinin sorunları olduğu bilinmekle birlikte bu sorunların çözümü için oluşturulan bu destekten faydalanmaları istenmektedir. Fındığın ekonomiye katkısı yadsınamayacak kadar çok olduğu için fındık üreticisini küstürmemek adına oluşturulan bu destek porjesini yılda bir kez olmak üzere devlet vermektedir. 7 Nisan 2017 itibariyle dağıtımına başlanan fındık destekleme parası Ziraat Bankası hesabına yatmaktadır. Hesabınıza yatacak olan fındık destekleme parası için Ziraat Bankası müşterilerinden % 0,2 oranında hizmet komisyonu kesmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir