Anasayfa / Bilgi / Franchise Veren Firmalar

Franchise Veren Firmalar

Girişimci olmak ve iş hayatına atılmak üzere uzun süre birikim yaptınız ve sonunda bütçeniz hazır. İş fikirlerinizi sıraladınız ve hangi işe girseniz temelden bu işletmeyi yaratmak için kafanızda çok fazla soru işareti var. Hangi ortam, hangi teçhizatlar, hangi ürünler derken liste uzayıp gidiyor ve siz bir türlü karar veremiyorsunuz. İşte bu durumda yardımınıza Franchise koşuyor.

Franchise, bir firma, sistem yahut markanın imtiyaz hakkı sahibi tarafından çeşitli sınırlandırmalar ile beraber belli bir ödeme karşılığında yatırımcılara kullandırılmasına dayanan bir sistemdir. Bayilik olarak da algılanabilecek olan franchiseda, siz tüm dekorasyon, tasarım, teçhizat, ürün ve benzeri standartları hali hazırda belirlenmiş bir işletmenin sahibi olabilmektesiniz. Önek olarak franchise veren bir cafe açtığınız zaman, cafe sınırları içerisinde ve cafenin dış cephesinde kullanılacak olan tüm malzeme ve materyaller belirlidir ve siz satın alımlarınızı bu belirli standartlara göre gerçekleştirir, markanın ortağı olursunuz. Hem marka isminiz de işletmenizin kısa sürede kazanç sağlaması için avantajlı olacaktır.

TÜRKİYE’DE FRANCHISE VEREN FİRMALAR

Türkiye’de genel olarak çok çeşitli sektörlerde bayilik veren firmalar mevcuttur. Gıda sektörü, giyim sektörü, takı ve aksesuar sektörü, kozmetik sektörü, cafe ve pastane sektörü diye bu liste uzamaktadır. Siz de girişimci olarak bir iş alanına atılmadan önce franchise veren firmalar ile görüşebilir ve franchising veren firmalar bayilik hakkını alarak, işletmenizi çalıştırmaya en kısa süre içerisinde başlayabilirsiniz.

Bilindiği üzere franchising aldığınız zaman firma sizden marka bedeli alacaktır; yani siz yalnızca işletme dekorasyonu ve diğer materyaller için değil belirli periyodlarla marka hakkı için de ödeme yaparsınız. Ancak bazı firmalar bu haklarından feragat etmekte ve daha popüler olmak için ve daha fazla şubeye sahip olabilmek için marka hakkı talep etmeksizin franchising verebilmektedir. Dilerseniz siz bu durumda ücretsiz franchise veren firmalar ile iletişime geçerek, hiçbir ekstra masraf yapmaksızın bayilik açabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir