Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Bilgi / GEKSİS Sistemi Nedir? Geksis’e Nasıl Giriş Yapılır?

GEKSİS Sistemi Nedir? Geksis’e Nasıl Giriş Yapılır?

Dünyanın gelişim düzeyi ile birlikte teknolojinin artık hayatımızın bir parçası oluşu kaçınılmaz bir durumdur. Öncelikle zamanını doğru bir şekilde ayarlamak isteyen ve bu konuda işlemler gerçekleştirmek isteyen kişilerin intenet üzerinden pek çok işlemini yaptığını görmekteyiz. Bu durum içerisinde bilgi sisteminin hızlılığı ve doğru bilgiye ulaşma konusunda bir çok kurum ve kuruluş yatırımlar yapmaktadır. Özel sektörün bu tip hareketlerde bulunduğu bir gerçek ve bunlara ek olarak günümüzde artık devlet ile alakalı olarak işlemleri halledebileceğimiz bir sistem olan E-Devlet de kamusal anlamda bize yardımcı olan bir sistem.

Maliye bakanlığı, E-Devlet üzerinden en fazla tıklanma rekoruna sahip olduğunu öncelikle belirtelim. Zira günümüzde ekonomik anlamda gelir gider durumunu takip etmek isteyen vatandaşların en doğru bilgiye ulaşmasının yöntemi E-Devlet’ten geçiyor. Maliye bakanlığı’nın oluşturmuş olduğu bir proje olan GEKSİS ile birlikte bu bilgi ve işlemlere ulaşmak artık daha kolay.

GEKSİS NE DEMEK ? 

Geksis ; Gelir / Kurumlar Vergisi Standart İade sistemi’nin kısaltılmış halidir. GEKSİS ile birlikte bir çok vergi işleminin yürütüldüğü bilinmektedir. Bu sistem aracılığıyla vergi mükellefi kişiler işlemlerini oldukça kısa bir sürede halledebilmekte ve bu konuda oldukça zaman tasarrufunda bulunabilmektedir. GEKSİS hem vatandaşlara hem de muhasebecilere aynı zamanda mali müşavirlerin de dosya ve iş yükü hafifliği sağlamaktadır. 

GEKSİS’E NASIL GİRİŞ YAPARIZ ? 

GEKSİS Nedir Nasıl Giriş Yapılır diyen kullanıcılar için çeşitli açıklamalarımız bulunmakta. GEKSİS’e giriş yapmak için mükelleflerin öncelikle maliye tarafından belirli kontroller sağlanmaktadır. Ardından gerekli işlemleri yürüterek bir başvuru yapmak ve kullanıcı adı ve şifre alınması gerekmektedir. Alınan şifre ve kullanıcı adı ile birlikte Maliye Bakanlığının adı İntenet Vergi Dairesi olarak da bilinen online sistemine bu link üzerinden giriş yapacaksınız. Ardından başvuru sırasında tarafınıza verilen ve tamamen size ait ve özel olan şifreniz ile birlikte GEKSİS’e girişinizi tamamlayabilirsiniz.

GEKSİS henüz yeni bir sistem olarak faaliyette bulunduğu için iade talebi almak isterseniz yalnızca 2015 yılı ve devamında gelen yıllar için vergileri bulabilirsiniz. Daha eski veriler ile alakalı olarak herhangi bir talepte bulunulmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir