Anasayfa / Bilgi / Hafta Sonu Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer?

Hafta Sonu Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer?

EFT, bankacılık işlemleri arasında en sık kullanılanlar arasında yer almaktadır. Bu işlem sayesinde kişi bankalar arası para transferini gerçekleştirebilmektedir. Bu işlem gerçekleştirilirken banka bir miktar para talep etmektedir.

EFT işlemi hafta içi günlerinde ve mesai saatlerinde yapılabilmektedir. Hafta içi sabah 09.00’dan 17.00’ye kadar bütün EFT işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. EFT işleminin sadece hafta içi gerçekleşmesinin temel sebebi ise, Merkez Bankası’nın onayından geçiyor olmasıdır. 

Yarı resmi tatillerde de EFT işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem eğer mesai saatlerinden sonra gerçekleştirlirse, bir sonraki iş gününde para transferi yapılacaktır. 

EFT İLE HAVALE ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Havale işlemi hafta içi hergün 7-24 mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Çünkü bu işlem aynı bankadan aynı bankaya para transferi anlamına gelmektedir. 

Ancak EFT işleminde para transferi gerçekleşirken resmi kurumlarca birtakım onayların da verilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı da bu bankacılık işlemi havale işlemine göre daha yavaş gerçekleşmektedir. 

Üstelik EFT, hafta içi mesai saatlerinde bile yapılsa en az yarım saat gibi bir süre geçmesi gerekmektedir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir