Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Hayvancılık Kredisi / Hayvancılıkta yüzde 50 hibe desteği alacak iller hangileri?

Hayvancılıkta yüzde 50 hibe desteği alacak iller hangileri?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tarım destekleme çalışmaları kapsamında Hayvancılıkta yüzde 50 hibe desteği yapılacağı açıklanmıştı. Bu desteklemeler ise ilk aşamada belirlenen 12 il için gerçekleşti. 2017 senesi için, önceki senenin sonundan itibaren planlanmaya başlayan tarımsal desteklemelere yönelik çalışmaların netlik kazandığı son günlerde bu sene 12.8 milyar TL toplam desteğin yapılacağı duyurulmuştu.

Ağustos 2016’da yayınlanan Resmi Gazete’de 3 senelik süreç içinde %50 oranında çiftçilere hibe desteği yapılacağı ilan edilmiş ve Ekim ayında yayınlanan Resmi Gazete’de yürürlük kazanmıştı ancak hangi şehirlerin hibeden faydalanacağı belirlenmemişti.

2 Şubat 2017 tarihinde yayınlanan “Damızlık Düve Yetiştiriciliğinin Desteklenmesine İlişkin Proje Rehberi”nde ise hangi şehirlerin bu hibeden faydalanabileceği duyurulmuş oldu ve meraklı bekleyişte olan çiftçilere bekledikleri haber geldi.

İlk aşamada 12 ilin hibeden faydalanabileceği açıklanırken bu iller şu şekilde oldu; İzmir, Bayburt, Ankara, Kahramanmaraş, Malatya, Manisa, Kırklareli, Samsun, Tekirdağ, Niğde, Trabzon ve Kars.
 

Hayvancılıkta yüzde 50 hibe desteği alma şartları nelerdir? Kimler hibe alabilir?

Açıklanan şehirler içinden 2017 senesinde 500 baş kapasite sahibi olan veya bu sınır kapasiteye çıkaracak olanlara hibe ve destekler sağlanacak. 

Başvuru sahibi yetiştirici veya tüzel kişiliklerin; damızlık sığır yetiştiricileri birliğine üye olduğuna dair belge, TÜRKVET sistemine en az 3 yıl kayıtlı aktif sığır işletmesine sahip olduğuna dair güncel belgeyi veya tüzel kişilerin (birlik, şirket vs.) başvurularında işletmenin kurucu/ ortaklardan birinin belirtilen şartlara haiz işletme sahibi olduğuna dair belgeyi başvurusu ile birlikte sunmuş olması gerekmektedir.

Devlet memurları, kamu işçileri veya devlet üniversitelerinde görevli öğretim elemanları başvuramazlar.

Başvuruda bulunacak kişi ve kuruluşların yetkili kurul ve/veya organlarından; Karaname kapsamındaki desteklere başvuru yapması, uygulamaların gerçekleştirilmesi konularında yetki almış olmaları gerekmektedir.

Daha önce Bakanlık veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarından yararlanılmış olan hibeler kapsamında aynı parsel için tekrar başvuru yapılamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir