Anasayfa / Bilgi / Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar ( Şimdi Kefşet! )

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar ( Şimdi Kefşet! )

Bankaların en fazla kazanç elde ettiği gelirler arasında hesap işletim ücretleri yer almaktadır. Gerçekleştirilen işlemlere göre değişkenlik gösteren bu ücretler, bankaya önemli kazançlar sağlamaktadır. Aynı zamanda havale ve EFT gibi işlemler üzerinden de ciddi gelirler elde edilmektedir. Ancak bazı bankalar, hesap işletim ücreti talep etmemektedir. İçeriğimizde de 2017 yılında hangi bankalar hesap işletim ücreti almıyor sorusunun cevabını vereceğiz.

Hangi bankalar hesap işletim ücreti talep etmemektedir?

Hesap işletim ücreti genel olarak dijital bankacılık platformunda ağırlıkta olan bankalar tarafından talep edilmektedir. Bunun yanında katılım bankaları da sıklıkla bu ücreti müşteriden tahsis etmektedir.

Enpara.com QNB Finansbank tarafından geliştirilmiş bir bankacılık sistemidir. Enpara.com, dijital bankacılık anlamında faaliyet gösteren ilk bankalardandır. Burada birçok bankanın hesap işletim ücreti tahsis ettiği işlemler ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.

Seninbankan, dijital bankacılık sisteminde ilk yer alan bankadır. Kuveyt Türk Katılım Bankası, müşterilerin gerçekleştirdiği işlemlerden hesap işletim ücreti almayan bankalar arasında yer almaktadır.

CEPTETEB, müşterileri, her yıl bir veya 2 kere tahsis edilen hesap işletim ücreti ödememektedir. CEPTETEP uygulaması Android ve IOS mağazalarında kolaylıkla erişilebilen bir bankacılık uygulamasıdır. Bu sistem üzerinden havale işlemleri de dahil olmak üzere pek çok işlem ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.

Albaraka Türk Katılım Bankası¸ müşterilerini hesap işletim ücreti anlamında rahatlatmaktadır. Birçok banka müşterisinin şikayetçi olduğu bu konu, Albaraka Türk Katılım Bankası tarafından kolaylaştırılmıştır. Müşterilerden yıllık hesap işletim ücreti talep edilmemektedir.

Maaş alınan bankalar da genel olarak müşterilerden hesap işletim ücreti tahsis etmemektedir. Müşterinin mesleğine bakılmaksızın banka müşteri ile birçok anlaşmaya gitmektedir. Öneğin 3 yıl boyunca maaşı aynı bankadan alacağının sözünü veren müşteriler, EFT de dahil olmak üzere birçok işlemi ücretsiz gerçekleştirmektedir. 

Öğrencilerden hesap işletim ücreti alınır mı?

Bankalar, öğrencilerin ekonomik durumlarını göz önünde bulundurarak daha esnek davranmaktadır. Bu noktada, öğrencilerden hesap işletim ücreti tahsis edilmemektedir. Ancak öğrenciden kesinti yapılmış ise, hesap hareketleri banka şubesine gösterilmelidir. Banka burada öğrenciden kesilen hesap işletim ücretini iade etmektedir. Hesap işletim ücreti iadesi için şubeye gitmek yerine bankaya dilekçe de gönderilebilmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir